ČR a EU: Zaměstnanosti po 1. květnu pomůže síť EURES

Po letošním 1. květnu budou moci občané České republiky využívat informačního systému EURES, tedy výměnné sítě informací o poptávce a nabídce na trhu práce EU. Více Herbert Brynda.

Informační systém Evropské služby zaměstnanosti EURES vznikl před jedenácti lety a jeho cílem podporovat mobilitu pracovní síly na evropském trhu práce prostřednictvím služeb nabízených zaměstnavatelům, zaměstnancům i dalším občanům, kteří hodlají využít jedné ze čtyř základních svobod EU, tedy princip volného pohybu pracovních sil uvnitř Unie. Vrchního ředitele správy služeb zaměstnanosti českého ministerstva práce a sociálních věcí Tomáše Špirocha jsem se zeptal, jak EURES po 1. květnu napomůže českým občanům získat práci v zemích EU, když se některé země uzavřely pro pracovníky z České republiky.

"Po 1. květnu to u některých zemí bude fungovat obdobně jako před 1.květnem, u některých zemí dojde k uvolnění. Překážky na trhu práce nebudou v případě Irska a Velké Británie, nicméně trhy práce ostatních zemí nejsou uzavřeny a na trzích práce těchto zemí vznikají nepokryté rozsahy poptávky po práci, to znamená nepokryté žádosti zaměstnavatelů, kteří hledají a z domácích zdrojů nabídky je nedostávají, takže tam ta možnost nepochybně bude."

Tomáš Špiroch nicméně trvá na tom, že i za této situace je na místě, aby systém naplno fungoval od 1. května:

"Myslíme si, že je to rozumné a zároveň nutné, vzhledem k tomu, že EURES poskytuje řadu informací, které jsou poměrně závažné a důležité právě u těch, kteří se rozhodují, jestli se o své pracovní uplatnění pokusí nejen doma, ale i v zemích Evropské unie, takže to jsou věci, které se ve většině případů nerozhodují ze dne na den a lidé právě k posouzení této transakce řadu informací potřebují a tyto informace jim právě EURES nabízí."

Foto: Evropská komise
Co byste řekl na námitku, že Česká republika vstupuje do nevyrovnaného vztahu? Zatímco ona je směrem ven omezena některými přechodnými obdobími, tak v rámci sítě EURES se otevírá čtyřiadvacítce neomezeně?

"Tady bylo přijato to, že z naší strany budeme vytvářet určitá opatření tehdy, když zjistíme, že na trhu práce dochází k nějakému vývoji, který je nutno takovým opatřením řešit. Předpokládal jsem, že více zemí Evropské unie bude situaci řešit podobným způsobem, došlo k řešení jinému, myslím, že se s tím dokážeme vyrovnat a že ta přechodná období budou poměrně dost krátká, protože se nakonec prokáže, že z naší strany skutečně narušení trhu práce nehrozí a spíše se naopak prokáže, že právě ty nedostatečně naplněné trhy práce v některých profesích a odvětvích mohou být ze strany našich občanů poměrně dobře vyplněny."

Hybnou silou celé sítě jsou takzvaní EURES poradci, po rozšíření EU jich bude přes pět stovek. Kolik jich bude v České republice a co přesně budou dělat vysvětluje Věra Kolmerová z ministerstva práce a sociálních věcí.

"Máme celkem patnáct poradců, čtrnáct na pověřených úřadech práce a jeden na úřadě práce ve Vsetíně - pro budoucí takzvanou příhraniční spolupráci, protože migrace jako taková probíhá nejvíce právě v příhraničních oblastech."