Sobotka: ČR je připravena podílet se na reformě vysílání pracovníků do zahraničí
Česká republika bude společně se Slovenskem, Rakouskem a Francií usilovat o dohodu o reformě sočasného systému vysílání pracovníků do zahraničí. Na schůzce v Salcburku se na tom dohodli rakouský kancléř Christian Kern, český premiér Bohuslav Sobotka a slovenský předseda vlády Robert Fico s francouzským prezidentem. Dohodu by země chtěly dosáhnout do říjnového jednání ministrů práce a sociálních věcí EU o změně příslušné směrnice.
Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už před schůzkou upozornil, že francouzské a rakouské firmy v Česku platí jen 30 či 40 procent mzdy, kterou dávají lidem ve své zemi. Při této příležitosti apeloval na sbližování životní úrovně v různých částech EU.
"Velká část problému spočívá ve velkém rozdílu v životní úrovni, ve mzdách v rámci Evropy a na tom musíme trvale pracovat," zdůraznil předseda české vlády.
Jde o čtyři témata
Rakouský kancléř Christian Kern uvedl, že při jednání o směrnici o vysílání pracovníků do zahraničí jde o čtyři témata. První je, aby období vyslání pracovníka do zahraničí bylo kratší než navrhovaných 24 měsíců, aby platilo pravidlo stejné mzdy na stejném místě za stejnou práci, aby se zohlednily specifika v oblasti dopravy a aby se zabránilo obcházení předpisů.
Francouzský prezident Emanuel Macron, který dlouhodobě usiluje o omezení levné pracovní síly z východní Evropy v západních státech, po schůzce uvedl, že politici dospěli ke shodě na principech, ale o konkrétních řešeních ještě budou jednat experti. Tak, aby do října mohla být nalezena přijatelná, kompromisní podoba směrnice.Také podle českého premiéra Bohuslava Sobotky se otevírá cesta k tomu, aby EU mohla dospět k dohodě.
"Protože dnešní schůzka byla mimo jiné o tom, jak posílit soudržnost EU, tak jsme dosáhli určitého pokroku a chci říci za Českou republiku, že jsme připraveni na expertní úrovni zintenzivnit jednání se všemi našimi partnery tak, abychom dosáhli rozumné vyvážené dohody," uvedl český premiér.