ČR se chystá na ME ve volejbale mužů

Antonín Lébl (vlevo) a jeho rakouský protějšek Peter Kleinmann podepsali 25. ledna v Praze společnou kandidaturu na pořádání mistrovství Evropy mužů v roce 2011, foto: ČTK

Po MS v klasickém lyžování se může Liberec těšit na další velkou sportovní akci. V roce 2011 uspořádá spolu s Prahou a rakouskou Vídní a Innsbruckem volejbalové ME mužů. Co pořadatelství takového sportovního svátku obnáší, na to odpoví v následujícím rozhovoru prezident českého volejbalového svazu Antonín Lébl.

Antonín Lébl (vlevo) a jeho rakouský protějšek Peter Kleinmann podepsali 25. ledna v Praze společnou kandidaturu na pořádání mistrovství Evropy mužů v roce 2011, foto: ČTK
Jak bylo těžké dostat ME do ČR?

"Bylo to náročné, protože jsme měli 5 silných protikandidátů. Situace byla komplikovaná, protože jsme organizovali ME v roce 2001, takže bylo hodně připomínek, ale nabídli jsme spolu s Rakouskem exkluzivní podmínky."

Kdo si koho vybral?

"Tentokrát si Rakousko vybralo nás. Věděli jsme, že jednají s více kandidáty, ale nakonec se rozhodli pro naši nabídku. Tím, že jsme nastupovali do rozjetého vlaku, tak jsme akceptovali finále ve Vídni. Doufám, že tato akce bude prospěšná pro obě země i celý evropský volejbal."

Není pro vás noční můrou, že Češi postoupí do semifinále či finále a bude se hrát ve Vídni?

"Noční můra to může být, protože počítáme s našimi diváky jako sedmým hráčem avěříme i ve sportovní úspěch. Může k tomu dojít, ale i rakouský volejbal dělá pokroky, takže uvidíme. My samozřejmě věříme, vzhledem ke vzdálenosti, že i v případě postupu do finále by byla vídeňská hala plná našich fanoušků."

ME bude až za dva roky, přesto jaký cíl dáte před reprezentačního trenéra?

"Nemůžeme si stanovit jiný cíl, než postup do finále, protože tato generace hráčů se v tomto období dostává do nejvyzrálejšího věku. Uvidíme, jak se podaří mužstvo doplnit mladými hráči, ale to je věc trenéra. pokud bychom nevěřili ve sportovní úspěch, tak bychom ani do pořádání takové akce nešli."

Jak padla volba na konkrétní města, tedy Prahu a Liberec?

"Samozřejmě Praha si takto významnou akci zaslouží a pro Liberec jsme se rozhodli díky podmínkám, které nabízí, neboť ty jsou na evropské úrovni a navíc spekulujeme, že by na severu Čech hráli družstva Německa či Polska. V tomto už jsme jednali s CEV, aby to bylo pro lidi. CEV už řeší, aby v rámci fair-play rozdělil skupiny tak, aby Němci hráli v Liberci a Italové zase v Innsbrucku."

Losování proběhne v Praze. Už máte jasno, kde přesně se tento slavnostní akt odehraje?

"Byla to součást podmínek, tedy finále ve Vídni a losování v Praze. Konkrétní místo ještě nemáme, ale samozřejmě to bude v nějaké reprezentativní historické budově ."

Je z dlouhodobějšího hlediska reálné dostat do ČR MS mužů nebo žen?

"Teď prokazujeme, že jsme schopni získat významné akce. Například v dubnu proběhne v Praze Final Four. Já si myslím, že pokud bychom podobně jako lyžování, dostali nějakou státní podporu, tak to určitě zorganizovat dokážeme. Samozřejmě by bylo výhodnější to opět diverzifikovat do dvou pořadatelských států a potom by ta akce jistě byla velice úspěšná."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio