ČSSD představila volební program a kandidáty

Foto: ČTK

Sociální demokraté představili volební program a uzavřeli kandidátky pro podzimní předčasné parlamentní volby. Předseda strany Jiří Paroubek se střetl s některými členy vedení a obhájil, aby na druhém místě kandidátky zůstal středočeský hejtman David Rath, známý svými kontroverzními výroky. Na volitelné místo se dostala i Olga Zubová, šéfka Demokratické strany zelených, která hlasovala pro pád Topolánkovy vlády.

Jiří Paroubek a Zdeněk Škromach, foto: ČTK
Prudká bouře přerušila tiskovou konferenci sociálních demokratů, kteří představovali jednotlivé volební lídry. Stejně bouřlivé bylo i jednání strany. Část lidí z vedení ČSSD požadovala odstoupení středočeského hejtmana Davida Ratha. Bojí se, že jeho konfrontační politika může přispět k porážce strany ve volbách. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka Rath slíbil, že se už bude věnovat jen zdravotnictví.

"To znamená, že ze svého repertoáru vynechá takové nápady jako je vytváření krajských vlád, dále některé neotřelé politologické názory z posledních týdnů, které zděsily mé kolegy a bude se věnovat tomu, v čem je nejen podle mého názoru velmi silný, oblasti zdravotnické politiky."

David Rath, foto: ČTK
Rozpory v ČSSD vzbudila i nominace Olgy Zubové, která ještě jako členka zelených přispěla k pádu vlády. Paroubek její volitelné místo na kandidátce vysvětluje snahou zkvalitnit ekologickou politiku ČSSD. První místopředseda strany Bohuslav Sobotka se o tom prý dozvěděl "z internetu".

"Myslím si, že takovémuto rozhodnutí měla předcházet širší debata ve vedení sociální demokracie, možná i v širším vedení strany."

Podle politologa Petra Holuba se tak na jednání ČSSD ventilovala určitá nespokojenost ve straně.

"Sociální demokraté vypadali zhruba před půl rokem jako jasní favorité voleb. Od té doby se spousta věcí změnila. ČSSD prohrála evropské volby, teď se propadá i v preferencích. Takže pokud byl ve straně někdo nespokojen s vedením Jiřího Paroubka, tak získal na programové konferenci možnost to nějakým způsobem ventilovat. Samozřejmě ta nespokojenost dopadla na středočeského hejtmana Davida Ratha, který je brán jako blízkých souputník Jiřího Paroubka."

Zleva: Bohuslav Sobotka, Jiří Paroubek, Michal Hašek, Lubomír Zaorálek a Milan Urban, foto: ČTK
Programová konference schválila volební program strany a její návrhy, jak čelit hospodářské krizi.

"Ten krizový program je připravený na slušné odborné úrovni. Potom je hlavní volební program, kde je spousta slibů, ze kterých se mohou stát volební témata. Například zvyšování důchodů, včetně 13. důchodu před koncem roku, je tam zvýšení daní těm nejbohatším. Program nabízí některá témata, která jsou zajímavá pro voliče, nesnese ovšem žádné veřejnoprávní kritérium a rozhodně by podle něj nešlo řídit zemi. Říká totiž, že se sociální dávky rozhodně nebudou snižovat, spíše zvyšovat, daně by se neměly příliš zvyšovat a přitom se sníží zadlužení státu, to není technicky možné,"

uvedl komentátor Petr Holub. Jedním ze zdrojů peněz by mělo být případné opětovné navýšení rozpočtového schodku. ČSSD chce také přispět k tomu, aby Evropská unie zlikvidovala daňové ráje na svém území i v blízkém okolí. Odmítá privatizaci České pošty, Českých drah nebo Lesů ČR.