Sociálním demokratům klesají preference, premiér hledá příčiny

r_2100x1400_radio_praha.png

Sociální demokracii v poslední době klesají volební preference. To zneklidňuje premiéra a volebního lídra ČSSD Jiřího Paroubka, který se pokusil analyzovat příčiny poklesu obliby své strany. A k čemu došel? To shrnuje Martina Lustigová.

Ministr zdravotnictví David Rath
Premiér vidí několik zásadních chyb, které ČSSD v poslední době udělala. Tou klíčovou je řešení situace ve zdravotnictví. "Rozumná politická strana by se zřejmě pět nebo šest měsíců před volbami nesnažila zreformovat sektor, který mnoho let trpí velkými neduhy a má obrovské dluhy," soudí politolog Jiří Pehe.

Svůj podíl na poklesu preferencí ČSSD nese i ministr zdravotnictví David Rath, který do politiky vstoupil s velmi ostrými výroky. Politolog Jan Bureš ale v chování ministra Ratha pozoruje určité změny: "Myslím si, že v posledních týdnech se chování ministra Ratha poněkud zklidnilo. Takže pokud byly výzkumy dělány v poslední době, tak by už neměly zaznamenávat výroky třeba vůči prezidentu Klausovi, které stály za poklesem preferencí někdy v prosinci."

Další příčinu pádu preferencí premiér vidí ve vlivu médií, která podle něj produkují proti ČSSD jednu aféru za druhou. Podle politologa Jiřího Pehe značná část médií sociální demokracii nefandí. Na druhou stranu ale premiér prý vliv médií zbytečně přeceňuje: "Lidé si nakonec při volbách dělají názory podle své vlastní situace a podle svých vlastních úsudků mnohem více než podle toho, co třeba napíší Lidové noviny. Takže myslím, že premiér zbytečně bojuje s větrnými mlýny a škodí si tím. Protože nakonec to hlavní, co z jeho soubojů s médii vychází směrem na věřejnost, je podivná paranoia, která se voličům, hlavně těm vzdělanějším, nelíbí."

Další chybou sociálních demokratů je podle premiéra to, že jejich regionální politici jsou příliš pasivní a v regionech nepracují, zkrátka nejsou vidět. Politolog Jan Bureš potvrzuje, že to opravdu je klíčový problém ČSSD: "Myslím, že skutečně z těch velkých parlamentních stran je na tom sociální demokracie nejhůř. Vlastní aktivity těch místních představitelů sociální demokracie jsou velmi slabé. Myslím, že do značné míry platí i to, co říkal premiér Paroubek, že mnoho z regionálních a místních politiků sociální demokracie si zvyklo spokojeně žít v nějakých koaličních radách obcí a měst a víceméně nevyvíjejí žádnou aktivitu ve prospěch sociální demokracie." Naopak velmi aktivní jsou v regionech politici ODS nebo KSČM.

Podle politologů by ale bylo chybou za poklesem obliby ČSSD nevidět také premiéra Paroubka. Pokračuje Jiří Pehe: "Myslím si, že to je i vyčerpání potenciálu samotného Jiřího Paroubka, který před rokem oslovil voliče takovým razantním politickým stylem a nyní možná voliči na tento styl už tolik nezabírají." Na závěr dodejme, že sociální demokracii částečně ubírá hlasy i Strana zelených.