Čtyřlístkem se dá i platit

0:00
/
0:00

Populární kreslené postavičky Čtyřlístku - Myšpulín, Bobík, Fifinka a Pinďa - se dostaly na mince. Raritním platidlem, které na jedné straně zobrazuje britskou královnu a na druhé oblíbenou komiksovou čtveřici, je možné skutečně platit - na Cookových ostrovech v Tichém oceánu. Limitovaná série tisíce kusů bude představena na veletrhu Sběratel, který začne 6. září v Praze.

Jeden exemplář mince s postavičkami Čtyřlístku mohou zájemci získat i na dobročinné internetové aukci. Numismatici, ale i příznivci úspěšného dětského komiksu, mohou raritní minci dražit do pondělí 3. září.

"Minci vydala holandská firma Numiscollect, což je náš vystavovatel na veletrhu Sběratel, která koupila licenci od pana Němečka, respektive od firmy, která ho zastupuje, a bude úspěšně šířit slávu Čtyřlístku ve světě. Mám zprávy, že i když mince bude mít premiéru oficiálně až na veletrhu, už nyní je o ní velký zájem a to třeba až v Japonsku, kde se sbírá vše, co se týká kreslených postaviček,"

uvedl vedoucí veletrhu Jindřich Jirásek. A jak dodal v rozhovoru pro Radio Praha, postavičky Čtyřlístku budou na minci barevné.

"Mince je slitina mědi a niklu a postavičky ze Čtyřlístku jsou barevné. Firma Numiscollect se specializuje na tzv. novou numismatiku, to znamená mince barevné, mince, do kterých jsou zasazené různé drahé kameny, mince průhledné a další, které vybočují z té zaběhlé představy, jak vypadá numismatický materiál."

Jedna z mincí se bude na veletrhu i dražit. Na jaké vyvolávací ceně se začíná a kam půjde výtěžek?

"Začínalo se na jedné koruně, teď jsme na třech a půl tisících. Bude se dražit ve prospěch nadace Leontýnka. Je to pomoc lidem se zrakovým postižením."

Výtěžek aukce pomůže i konkrétním nevidomým sportovcům, kteří vyrazili na tandemových kolech z Prahy do Londýna, aby podpořili české nevidomé sportovce na paralympiádě.

Letošní ročník veletrhu Sběratel nabídne i další zajímavosti, mimo jiné novou sérii poštovních známek Světová auta od Václava Zapadlíka, dopisnici Harley-Davidson Clubu Praha nebo aukci zlaté kilové medaile Zlatá bula sicilská. U 260 vystavovatelů z 35 zemí světa je možné koupit poštovní známky, mince, zlato, drahé kameny, pohlednice nebo minerály. Ženy a děti sem mají vstup zdarma.

Co se týče známek, hlavní slovo bude mít i letos Česká pošta, pro kterou je Sběratel ideální příležitostí, jak lidi oslovit a ukázat, že známky se stále sbírají, a přitáhnout k filatelii mladší generaci. Premiéru bude mít se svým známkovým sešitkem Václav Zapadlík, legendární malíř slavných vozů, uvedl Jindřich Jirásek:

"Pan malíř Václav Zapadlík, pamětníci si ho budou pamatovat hlavně z 80. let, kdy kreslil často pro Svět motorů, převedl na známky světové značky, které dominovaly trhu ve 20. a 30. letech: Rolls Royce, Duesenberg, to je americká značka, z českých pak firma Wikov. Bude tam křest těchto známek i křest speciální dopisnice, kterou opět vytvořil pan Zapadlík. Byla vydána u příležitosti oslav 84. let pražského Harley-Davidson Clubu, což je nejstarší klub Harley-Davidson na světě. Přijedou i motorkáři. Čekáme jich tak dvacet, třicet a bude to zajímavé setkání: filatelisté, numismatici versus motorkáři. Na té dopisnici je vyobrazen motocykl Harley-Davidson z roku 1927, kdy se začíná historie klubu datovat."

Na veletrhu budou i zajímavé investiční příležitosti. Doprovodný veletrh Investor má oslovit návštěvníky, kteří chtějí do mincí, zlata, ale i poštovních známek na prvním místě investovat.

"Například firma Národní pokladnice zahájí aukci zlaté kilové medaile Zlatá bula sicilská, jejíž výtěžek bude věnován Ústavu pro péči o matku a dítě, na zakoupení speciálního dýchacího přístroje."

Na Veletrhu budou fungovat i poradenské služby. Každý z návštěvníků si může přinést třeba známku, minci, zajímavý kámen, akcii, či zlatý šperk a odborníci jim je zdarma ohodnotí.