Dalík žádal stažení reportáže, premiér tvrdí, že o schůzce s reportérem nevěděl

Marek Dalík, foto: ČTK

Na světě je kauza ovlivňování sdělovacích prostředků. Marek Dalík, který bývá médii označován za pravou ruku premiéra, se snažil přesvědčit reportéra České televize, aby stáhl reportáž o policejním vyšetřování poslance Petra Wolfa. Reportér si ale jeho slova nahrál, a to včetně těch, jimiž mu prý Dalík vysvětloval, že nepřichází sám od sebe. Premiér Mirek Topolánek přiznal, že Dalíka požádal, aby mediálně pomohl poslanci Wolfovi. O schůzce Dalíka s reportérem televize nic nevěděl.

Marek Dalík, foto: ČTK
"To, že jsem požádal Marka Dalíka, aby pomohl poslanci Wolfovi, který čelí štvanici a honu na čarodějnice, s určitým mediálním tlakem, aby mu pomohl na tu situaci reagovat, to je pravda."

Vraťme se krátce ke kauze poslance Wolfa. Ten loni v červnu vystoupil nejdříve z poslaneckého klubu ČSSD a poté i ze strany. Údajně kvůli špatné atmosféře, která v ní panuje. Při hlasováních od té doby pomáhá vládní koalici. Policie teď Wolfa vyšetřuje pro podezření ze zneužití několikamilionové státní dotace. Podle reportáže České televize měl například ministerstvu pro životní prostředí naúčtovat více než milion a půl za odborné studie, které si údajně nechal zpracovat. Jenže studie byly volně dostupné na internetu. Wolf obvinění odmítá, intervencí Dalíka je překvapen a neví, co si o tom má myslet.

Petr Wolf (nahoře) a Mirek Topolánek, foto: ČTK
Podle politologa Bohumila Doležala bude k těmto situacím docházet hlavně kvůli tomu, že u nás existuje čím dál větší politický pat a krize, která z toho vyplývá. Co říká na postoj premiéra Topolánka?

"Mě zaráží jedna věc, že takové iniciativy spolupracovníkům, i když jsou to spolupracovníci neoficiální, prostě předem a naprosto jasně nezakáže. Tady nejde jen o to, že je to pochybené eticky, vždyť je to i politicky naprosto sebevražedná aktivita, která za žádných okolností nemůže skončit dobře a mnohokrát se prokázalo, že dobře neskončí. Já tomu absolutně nerozumím."

Jaký očekáváte dopad této kauzy?

"Úpadek českého politického života se tím samozřejmě jenom prohloubí. Je otázka, jestli se v této situaci nestane možným vládu nějakým způsobem ohrozit, dejme tomu hlasováním o důvěře."

Reakce opozice na sebe nedala dlouho čekat. Hlasování o nedůvěře vládě hodlají v nejkratším možném termínu vyvolat opoziční sociální demokraté. Jejich šéf Jiří Paroubek zároveň vyzval poslance Wolfa, aby bezodkladně složil poslanecký mandát. Vládní koalice může mít při hlasování problém. V nemocnici jsou nyní dva její poslanci a tudíž má o dva hlasy méně. Podle prvního místopředsedy ODS Davida Vodrážky nejnovější Dalíkova kauza poškozuje ODS.

"Takového kauzy svým způsobem ODS poškozují a měli bychom se podobných jednání, pokud tomu tak skutečně bylo, do budoucna vyvarovat."

Po setkání s premiérem mezi čtyřma očima David Vodrážka řekl, že mu premiér vše vysvětlil, uvedl, že nikoho jednáním s médii nepověřoval a to mu stačí.