Topolánkova vláda bude čelit dalšímu pokusu o sesazení
Příští úterý, tedy 24. března, bude vláda čelit dalšímu pokusu o sesazení. Je to už popáté, co se opozice snaží vyslovit vládě Mirka Topolánka nedůvěru. Půjde ale o první hlasování o nedůvěře, které se uskuteční za českého předsednictví Evropské unii.
Vládní koalice nemá nyní ve sněmovně většinu, což jí působí značné komplikace. Nelze zcela vyloučit, že pátý pokus opozice o odvolání vlády bude úspěšný. Vláda tedy za stávající situace stáhla ze sněmovny smlouvy týkající se amerického radaru v Brdech,o nichž se mělo jednat. Hrozilo totiž, že by nemusely dolní sněmovnou projít. Premiér Topolánek ale zdůraznil, že tímto krokem vlády schvalování smluv rozhodně není ukončeno: "Musím říct, že to nebylo jednoduché rozhodnutí, ale neznamená to, že by to ratifikaci jakkoli ohrozilo. Ten instrument je standardní, nám to zákon umožňuje a umožňuje nám kdykoli vrátit ty smlouvy zpátky do Sněmovny v situaci, kdy bude za prvé jasnější, jak to s radarem bude a za druhé nebude snad tak excitovaná a destrukční atmosféra v celé Poslanecké sněmovně."
Jiří Paroubek označil stažení smluv za zbabělost vlády a velké vítězství opozice. "Já jsem přesvědčen, pokud by se vláda nezachovala takto zbaběle, mohly být tyto smlouvy smeteny ze stolu. Já myslím, že vláda nemůže tuto zdržovací taktiku hrát donekonečna, ale nicméně vláda toto udělala. Pokud vláda bude ještě někdy v budoucnu chtít hovořit, pokud vůbec přežije to hlasování o nedůvěře a my věříme, že ne, tak se bude muset velmi vážně zabývat stylem své další práce."Opozice v úterý za pomoci některých nezařazených poslanců a také vnitrokoaličních rebelů v řadě hlasování nad koalicí vítězila, a tak zařadila do programu takové úpravy, které se koalici nelíbily. Při úterním hlasování o programu opozice nepárovala chybějící koaliční poslance. Premiér Topolánek se ostře ohradil proti tomu, že nepárovala nejen ministry, kteří plní své předsednické povinnosti, ale ani nemocné koaliční poslance. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka k tomu uvedl: "Členové vlády, kteří jsou zároveň poslanci měli a mají možnost vzdát se poslaneckého mandátu, aby jim dvojí funkce nekomplikovala výkon v rámci českého předsednictví. My jsme opakovaně už na podzim loňského roku, kteří jsou zároveň poslanci, aby rezignovali na poslanecký mandát a uvolnili si tak ruce k výkonu českého předsednictví. Vláda takové kroky nepřijala a nemá nyní důvod se divit tomu, že prohrává hlasování na půdě Poslanecké sněmovny."
Program řádné březnové schůze schválili poslanci až ve středu.