Sociálních demokratů se dotkly výroky premiérova poradce Dalíka

Jiří Paroubek, foto: ČTK

Jednání o nové vládě se opět zkomplikovala. Olej do ohně přilil poradce premiéra Topolánka Marek Dalík, který podle Mladé fronty Dnes začal jednat s poslanci z ČSSD o podpoře vlády ODS, lidovců a zelených. Nabídka čtyřkoaličního projektu je podle Dalíkových slov jen divadlo. Podrobnosti se dozvíte od Martiny Lustigové.

Jiří Paroubek, foto: ČTK
Jedním z přeběhlíků měl podle Marka Dalíka být poslanec Michal Pohanka, který před měsícem opustil sociálnědemokratický klub. Šéf ČSSD Jiří Paroubek to odmítá a vyzval předsedu ODS Mirka Topolánka, aby Dalíkovy výroky vysvětlil a omluvil se. "Já si myslím, že pokud jde o přeběhlíky, že nikoho nemají, že je to jenom fabulace pana Dalíka, který prostě dělá všechno pro to, aby rozbil dohodu mezi sociální demokracií a ODS tím, že prostě dává takovéto informace," dodal Jiří Paroubek.

Miroslava Němcová z ODS upozorňuje, že Marek Dalík není funkcionářem strany a nemá žádný mandát k jednání. Měl by se Mirek Topolánek za jednání svého poradce omluvit? Na to Miroslava Němcová odpověděla v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce: "Já si myslím, že nikoliv, protože to byla slova Marka Dalíka, který nemá žádnou výkonnou moc a nezastupuje ODS, byť si myslím, že jeho poslední vystoupení nás poškodila a nesouhlasím s nimi. Ale nebyla to slova předsedy ODS." Marek Dalík později uvedl, že je absurdní, aby se jeho soukromé vyjádření stalo předmětem sporu mezi vrcholnými politiky ČSSD a ODS.

Miroslava Němcová, foto: Zdeněk Vališ
A jak se na celou záležitost dívají odborníci? Slovo má politolog Jiří Pehe:

"Já myslím, že na Občanskou demokratickou stranu to vrhá podobné světlo, jako bylo, řekl bych, poněkud možná neprincipiální chování pana Paroubka v době, kdy jednal i on s Občanskou demokratickou stranou, ale přitom za zády Mirka Topolánka jednal s panem Kalouskem, předsedou lidové strany, o vytvoření nějaké vlády s podporou komunistů. I když zde v tomto případě se skutečně jedná o to, proti čemu otevřeně protestoval prezident i někteří další politici, včetně předáků ODS, tedy o vládu s přeběhlíky. A v tom smyslu je to samozřejmě horší varianta. Je to také, řekl bych, horší, pokud jde o styl české politiky. Pokud jde o vztah ODS k panu Dalíkovi, tak se pan Dalík vcelku nijak nedá od ODS odseparovat, protože je to prostě poradce pana Topolánka. A myslím si, že už mu způsobil leckterý problém, včetně některých svých velmi neuvážených výroků v novinách. A pan Topolánek se bude muset případem Dalík dříve či později zabývat, ale doporučoval bych spíše dříve."

Jaká je vlastně role poradců - tedy lidí, kteří nemají mandát od voličů - v české politice?

Marek Dalík, foto: ČTK
"Pokud jde o roli těch poradců, tak tam je, myslím, problém trochu v tom, že skutečně nemají žádnou odpovědnost, ale přitom zásluhou vlivu a moci toho svého představeného mají skutečně možnosti dostat se kamkoliv a ovlivňovat celou řadu věcí. A proto si myslím, že je velice důležité, aby ti poradci měli nejenom absolutní důvěru těch svých šéfů, ale aby ten šéf také byl neustále ve střehu a byl si jist tím, že ten poradce skutečně dělá jenom to, co je mu dáno už tím pojmem poradcovství, tedy že zprostředkovává informace, radí, ale nepouští se do žádných mocenských her."

Marek Dalík zveřejněné výroky nejdříve popřel, jejich autentičnost pak ale potvrdily záběry skryté kamery. Do jaké míry je správné používat skrytou kameru, pokud jde o politiku?

"Pokud jde o používání skryté kamery, tak si myslím, že to je za hranicemi etiky, ale bohužel v českém mediálním prostředí se pohybujeme na velmi tenkém ledě, nejen pokud jde o etiku, ale také pokud jde o investigativní žurnalistiku. Byli jsme už v několika případech svědky různých nařčení, která byla učiněna vůči politikům, například o snaze přeplácet, přetahovat poslance, apod., ale později to ti politici vždy popřeli s tím, že neexistují žádné důkazy. A proto možná není divu, že si novináři nyní kryjí záda tím, že celou věc natočí. Etické to není, ale představme si, co by se stalo v případě, že by to na tom filmovém záznamu nebylo. Jistě by pan Dalík celou věc nyní popřel, řekl by, že si to pan Kmenta (redaktor Mladé fronty Dnes) vymyslel. A pokud by neexistoval alespoň nějaký zvukový záznam, tak by ta věc vyprchala do ztracena. Nyní je pan Dalík de facto usvědčen s pomocí toho filmového záznamu a ta věc se okamžitě posouvá do zcela jiné roviny, než kde by byla jinak."