Dálnice D-1 zažila dvanáctihodinový kolaps - kolony aut měřily 50 kilometrů

Policista odklání vozidla na uzavřeném nájezdu na 112. kilometru dálnice D1, foto: ČTK

Zimní počasí zasáhlo Česko plnou silou. Páteční orkán vystřídalo husté sněžení, které zcela ochromilo dopravní tepnu mezi Prahou a Brnem, která musela být poprvé ve své historii uzavřena. V některých místech napadlo až 20 centimetrů sněhu, se kterým si nedokázaly poradit především kamiony. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Policista odklání vozidla na uzavřeném nájezdu na 112. kilometru dálnice D1,  foto: ČTK
Dálnice D1 má za sebou dvanáct hodin trvající kolaps. Ten postihl čtyřicetikilometrový úsek na Vysočině, což je nejvýše položené místo dálnice. Teplota prudce klesla pod nulu a situace začala být kritická. Mnozí řidiči za osm hodin ujeli sotva pár metrů. Poté padlo rozhodnutí: uzavřít dálnici. Sám hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil musel řídit situaci po telefonu, neboť se na Jihlavsko vůbec kvůli počasí nedostal.

"Situace na dálnici byla skutečně kritická. Byly tam kolony dlouhé až 50 kilometrů a na dálnici stály desetitisíce automobilů. Kraj Vysočina, který nemá na starosti údržbu dálnice, již delší dobu upozorňuje na to, že právě na dálnici je třeba co nejdříve udělat bezpečnostní opatření. Jednak ve smyslu monitorování stavu dálnice - to jsou kamerové systémy, naváděcí tabule, světelné ukazatele a potom i ve smyslu různých fyzických zábran. To jsou sklopitelné závory, různé rampy a podobně. To jsou všechno věci, které jsou relativně velmi levné, oproti třeba stavbě třetího pruhu dálnice. Bohužel na dálnici D 1 přes rok trvající intervence kraje Vysočina nic takového ministerstvo dopravy zatím neinstalovalo."

Foto: ČTK
Podílel by se na opatřeních kraj Vysočina finančně?

"Ano. My jsme se sešli, je to myslím rok, s Ředitelstvím silnic a dálnic a dohodli jsme se na tom, že pomůžeme s návrhy na instalaci informačního systému. V současné době máme před dokončením studii proveditelnosti, která navrhuje instalaci dalších kamer a dalších zařízení, která umožňují řidičům lépe se na dálnici orientovat a tuto studii nabídneme ministerstvu dopravy a Policii České republiky k využití. Děláme maximum. Na druhé straně nikdo od nás nemůže očekávat, že bychom přímo sami financovali tato zařízení na dálnici, protože jak už jsem říkal, dálnice není v našem majetku, my máme sami dost starostí se silnicemi druhé a třetí třídy."

Hasiči spolu se záchranáři rozdávali zmrzlým osádkám stojících aut teplý čaj, bagety a vodu. Pomoc se však nedostala ke všem řidičům. Závěr práce záchranářů navíc poznamenala tragédie, když řidič vjel do protisměru a zabil člověka. Za celý víkend pak zemřelo na cestách 13 lidí a policisté museli zasahovat u téměř 1900 havárií.