Další ročník Amerického jara uvede na tři desítky koncertů

americke_jaro.jpg

6. května začíná v Praze další ročník hudebního festivalu Americké jaro. Před devíti lety ho po návratu do Česka z dlouholetého exilu ve Spojených státech založila Jiřina Rybáčková. Radiu Praha prozradila novinky, které letošní ročník přináší:

Jiřina Rybáčková,  foto: archiv Radia Praha
„Letošní ročník bude přelomový. Je to devátý ročník, chystáme se na desátý, takže děláme některé změny. Máme nové členky týmu, budeme mít nové webové stránky a také jsme uzavřeli několik nových partnerství. Letos budeme mít celkem třicet čtyři akcí na zhruba dvaceti místech. Naše koncerty a další vystoupení se přitom dělní v zásadě do tří kategorií. Jednak tu budou naše stálice, umělci, kteří sem jezdí už delší dobu, třeba Melanie Gall, Jitka Fraňková nebo kytarista Tomáš Hanzlíček, také to jsou Petr Bísek, který přednáší o Americe, nebo dokumentaristka Libuše Rudinská. Pak sem přijede flétnistka Kristen Cooper a v Brně a okolí bude mít několik koncertů s varhanicí Hanou Bartošovou. Především sem ale přijede Joan DeVee Dixon, která pro Americké jaro složila Suitu pro dechový orchestr a čtyřruční klavír. Na ten klavír zahraje s Alicí Fiedlerovou, bude to náš zahajovací galakoncert ve Španělském sále na Pražském hradě.“

Přijedou i velké symfonické orchestry, které tu účinkovaly i v minulých ročnících?

„Letos jich budeme mít víc, jsou to ale jiné orchestry, než tu byly dřív. Jejich vystoupení připravujeme ve spolupráci s agenturou The Prague Concert Company a dva koncerty tentokrát i ve spolupráci s americkým velvyslanectvím. Budou to většinou studentské sbory nebo orchestry, také tu ale budeme mít jeden velmi významný sbor seniorů z Ameriky. Bude tu koncem května.“

Jaký budou mít repertoár? Promítne se do jejich vystoupení i to, že letos je Rok české hudby?

„Uvidíme, myslím, že se to určitě promítne, protože svůj program připravují velice pečlivě. Budu to ale přesně vědět během nejbližších týdnů.“

Vraťme se k úvodnímu koncertu. Řekněte alespoň pár slov o varhanici a skladatelce Joan DeVee Dixon…

Joan DeVee Dixon,  foto: YouTube
„Joan je naše velká přítelkyně, já jí říkám čestná Češka. Je původem z Iowy, kde bývalo dost Čechů. Ona se celkem náhodně seznámila s několika lidmi z české krajanské organizace Czech Heritage Foundation. Letos už počtvrté také podnikne s Alicí Fiedlerovou koncertní turné po Americe. To jsou právě záležitosti, které Americké jaro inspiruje, ty se už dějí nezávisle na nás. U nás se ale pozná spousta umělců a pak se setkávají při jiných příležitostech. Alice Fiedlerová je klavíristka, která s námi vystupuje už od samých začátků.“

Americké jaro zdaleka neprobíhá jen v Praze, ale putuje po českých a moravských zemích. Kde bude letos?

„Letos bude například v Písku, kde bývá každý rok, v Klatovech, v Táboře, v Mníšku pod Brdy. Letos budeme poprvé v Kroměříži. Varhanní koncert budeme mít v Přerově, pak v Javorníku, poprvé budeme i v Jeseníku. Koncert bude i v Českých Budějovicích, samozřejmě ve Zlonicích, v Památníku Antonína Dvořáka, na zámku v Nelahozevsi. Celkem je to jednadvacet míst. Díky tomu, že máme tolik spolupracovníků na různých místech republiky, můžeme sem vozit zahraniční umělce opakovaně. A pokaždé je představíme někde jinde.“

Už se poměry trošku zlepšily? Když jsme spolu mluvily v minulých letech, byly dopady krize přece jenom poměrně velké. Řada obcí, která dříve hudebníky vítala, pak už z finančních důvodů nemohla. Jak je to letos? Zlepšila se situace?

„Malinko se zlepšila, ale ne moc. Přece jen se ale zdá, že si Americké jaro získává větší reputaci. Je proto snazší shánět peníze. Jak jsem ale zmínila v úvodu, my jsme uzavřeli i řadu partnerství, mimo jiné také s hotelovým řetězcem. Budeme tak schopni ušetřit na ubytování, takže dostáváme podporu nejenom finanční, ale také v tom, že něco nemusíme platit. To se také počítá.“

Jaký má Americké jaro v menších obcích ohlas? Přijdou lidé na koncert?

 Petr Bísek,  foto: Milena Štráfeldová
„Jak kde. Například v Klatovech je to vždycky naprosto skvělé, na radnici nebo v klubu jsme dělali několik přednášek. Jsou tam manželé Kosovi a ti vždy mají početné publikum. V Nelahozevsi je Ing. Otčenášek, předseda Klubu přátel hudby, a ten také vždy všechno bezvadně připraví. Písek je výborný, loni jsme ale byli poprvé v Mníšku pod Brdy a bylo to nádherné. Myslím, že problémy, které jsme měli ze začátku, kdy se o Americkém jaru tolik nevědělo, jsou pryč. Už nemáme velké starosti, jestli lidé na koncert přijdou.“

Americké jaro nejsou jen koncerty, ale i doprovodný program. Co to bude letos?

„letos budeme mít jen dvě akce. Petr Bísek bude v Dobříši mluvit o Češích v Americe a pak to bude promítání filmu o Jiřím Voskovci. Jeho režisérka Libuška Rudinská bude mít besedu v Pňově -Předhradí u Poděbrad.“

To už je také taková trvalka v programu Amerického jara…

„Ano, je v programu už potřetí, ale ne že bychom ji někomu vnucovali, lidé si ji sami velmi žádají. Já bych ale ještě chtěla říct pár slov o nových hostech letošního ročníku. Jedná se o tři turné, celkem třináct koncertů. Po mnoha letech se sem vrátí houslistka a violistka Karen Bentley Pollick, která přijede tentokrát s klavíristou Ivanem Sokolovem. Ten je původně z Ruska, žije ale v Německu. Byla tu asi před sedmi lety a za tu dobu se stala jednou z nejvýznamnějších houslistek v Americe. Má velmi originální program,

velmi moderní a pozoruhodný. Společně budou mít pět koncertů. Pak tu bude mladý klavírista, který loni v dubnu vyhrál velmi prestižní cenu American Pianist Association. A během dvou týdnů, takřka přes noc, se z něj stala celebrita. Jeho závěrečný koncert kritika a posluchači tak skvěle přijali, že mi prezident této asociace napsal už někdy v květnu, pár týdnů po jeho koncertu, že musíme okamžitě domluvit termín, protože je o něj zájem už do roku 2015. Sean Chen bude mít šest koncertů, v Praze vystoupí 3. června v kostele Českobratrské církve evangelické v Korunní ulici. Je to v rámci cyklu odpoledních koncertů pro seniory. A naše největší hvězdy v letošním roce jsou jazzmani Jiří Stivín a Miroslav Vitouš. Zahrají dvakrát, jednou na velvyslanectví v Praze a pak v Kamenici nad Lipou.“

Festival Americké jaro potrvá až do 5. července 2014. Jeho program je na Facebooku.