Debut Barbory Polákové není jen „Nafrněná“

Z klipu 'Kráva', foto: YouTube

Zpívající herečky a hrající zpěvačky jsou poměrně častým jevem. Méně často už ale za svůj "vedlejšák" dostávají ceny. Barboře Polákové se to ale povedlo a zpěv pro ni už dávno jen vedlejšákem není. My si proto její album představíme v Hudební neděli.

Z klipu 'Kráva', foto: YouTube
Barbora Poláková se nejdříve prosadila jako herečka, studovala DAMU, hrála ve filmech, televizi i na divadle. Tam se proslavila především jako Blonďatá bestie ve stejnojmenné dramatizaci nahrávek někdejší poslankyně Kristýny Kočí. Už brzy se ale projevil její hudební talent, hrála v muzikálu a nazpívala s Davidem Kollerem protestsong Sami. Zlomem ale byla Kráva. Klip i písnička, které prý vznikly pro radost a z úlevy, měly obrovský úspěch a na You tube více než 9 milionů zhlédnutí. Po Krávě pak přišla písnička Nafrněná a s ní opět klip, který trhal na internetu rekordy. Klip zaujal totiž nejen samotnou písničkou, ale i koncentrací hereček na metr čtvereční, objevila se v něm Ivana Chýlková, Martha Issová nebo Lenka Krobotová. Nafrněná ale zabodovala i u poroty hudebních cen Anděl a stala se skladbou roku. Oceněná byla i v hudební anketě Žebřík.

Eponymní debutové CD Barbory Polákové, foto: Supraphon
Barbora Poláková si na Andělech pro cenu přišla ještě jednou. Byla totiž vyhlášena i Objevem roku. Písničky na své album si v mnoha případech složila sama, spolupracovala ale i s Davidem Hlaváčem a jako produkční je pod deskou podepsán Jan P. Muchow. Album zaujalo posluchače i kritiky. Nemuselo ale být debutem, nabídku natočit desku Poláková dostala už po úspěchu Krávy, tehdy ji ale odmítla s tím, že nemá dostatek materiálu a počkat se rozhodně vyplatilo. Kritiky, které na album vyšly, jej většinou chválily. Upozorňovaly ale na to, že singl Nafrněná se od nálady většiny písní desky dost liší. Velká část ostatních je křehčích, klidnějších a introvertnějších.