Dvě Ceny Anděl získaly Bára Poláková i kapely Lucie a The Atavists

Barbora Poláková a  Jakub Machala, foto: ČTK/Šulová Kateřina

Po dvou soškách za vítězství na hudebních Cenách Anděl získali skupina Lucie, zpěvačka Bára Poláková a nováčci The Atavists. Do Síně slávy vstoupil zpěvák, skladatel, moderátor a bývalý politik Michal Prokop.

Barbora Poláková a Jakub Machala,  foto: ČTK/Šulová Kateřina

Celkem bylo předáno 14 sošek podle návrhu sochaře Jaroslava Róny. Hlasovalo přes 350 členů České hudební akademie (ČHA).

Lucie má Andělů třináct

Skupina Lucie zabodovala v prestižní kategorii Album roku se svou comebackovou deskou EvoLucie natočenou po 16 letech. Uspěla také singlem Nejlepší, kterou znám, který získal ocenění v kategorii Skladba roku. Kapela tak potvrdila svoji pevnou pozici na tuzemské hudební scéně a počet obdržených Cen Anděl rozšířila na třináct.

Dva Anděly udělili akademici také Barboře Polákové za její druhou desku ZE.MĚ. S albem, na kterém se podíleli i její kapelník a klávesista David Hlaváč a producent Jan P. Muchow, zvítězila v kategorii Sólová interpretka. Společně s Jakubem Machalou převzala i cenu za režii klipu k písni 2-8-5.

Objevem roku se stali rockoví The Atavists

Úspěšný večer slavila také rocková čtveřice The Atavists. Kapela pocházející z Hradce Králové uspěla v kategorii Objev a cenu si za album Lo-Fi Life odnesla i v žánrové kategorii Rock.

Žánrové kategorie se v tomto ročníku, stejně jako vloni, vyhlašovaly společně s hlavními kategoriemi. Například Česká filharmonie se za nahrávku Bohuslav Martinů - What Men Live By, Symfonie č. 1 stala na Cenách Anděl vítězem nové kategorie Klasika.

Anděla si odnesl Žbirka, do síně slávy vstoupil Prokop

V kategorii Sólový interpret cenu získal Miro Žbirka za své Double Album natočené v londýnském studiu Abbey Road. Na grafice alba, kde je i Žbirkova silueta, pracovala známá česká malířka a grafička Míla Fürstová, která žije ve Velké Británii. Náměty chodila čerpat i do studia Abbey Road, kde Žbirka nahrával už své druhé album.

V kategorii Skupina rozhodla ČHA o vítězství několikanásobných držitelů Anděla Monkey Business a jejich desky BadTime for Gentlemen.

Do Síně slávy vstoupil zpěvák, skladatel, moderátor a bývalý politik Michal Prokop, který poděkoval mimo jiné svým zemřelým spolupracovníkům Ladislavu Kantorovi, Petru Skoumalovi a Pavlu Šrutovi. Prokop začínal s kapelou Framus Five v roce 1967. Pozornost vzbudilo mimo jiné album Město ER. V současné době pořádá festival Krásný ztráty live. Na závěr večera pak zazpíval svůj hit Kolej Yesterday.

Předávání cen doplnila vystoupení dalších zpěváků a skupin. Několik písní divadla Semafor připomnělo letošní 60. výročí založení této pražské scény.