Den Evropy v Praze

Ramiro Cibrián se Zdeňkem Vališem

Už poosmé proběhly v Česku 9. května oslavy Dne Evropy. Při této příležitosti se mimo jiné v dolní části Václavského náměstí v Praze představily svými propagačními stánky všechny země Evropské unie. Všechny doprovodné akce oslav organizovaly společně ministerstvo zahraničí, delegace Evropské komise v České republice a pražský magistrát. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

Rozsáhlá akce v centru Prahy si kladla především za cíl poskytnout Pražanům praktické informace o Evropské unii. Ukázat, že unie nejsou jen instituce a zákony, ale že je to také komunita, kterou tvoří 15 členských států s vlastní národní a kulturní identitou. Čeští občané se tak měli přesvědčit, že v rámci unie zůstanou jejich národní tradice stejně silné jako nyní. Poslední průzkumy veřejného mínění ukázaly, že česká podpora vstupu do Evropské unie poklesla a pohybuje se kolem 46 procent, což je nejméně od roku 1996. Velvyslanec unie v Česku Ramiro Cibrián ale s takovou interpretací průzkumů nesouhlasí.

Počet osob, které vyjadřují svou podporu vstupu do Evropské unie, je dvakrát až třikrát větší, než počet odpůrců. Pravda, v České republice je skutečně ještě velký počet těch, kteří nejsou rozhodnuti," říká Ramiro Cibrián. A právě proto, jak uvádí, je třeba zintenzivnit, posílit různé aktivity pro zvýšení informovanosti českých občanů, aby v příštím roce, až dojde v Česku k referendu, se mohli Češi rozhodovat na základě svých nejlepších znalostí. Oslavy Dne Evropy jsou podle Cibriána jednou z příležitostí, jak si mohou Češi své znalosti o Evropské unii rozšířit. Stejný názor vyslovil i pražský primátor Jan Kasl.

"Lidé mají přirozené obavy. Lidé se vždy obávali něčeho, co přicházelo zvenčí. Měli jsme tady čtyřicetiletou zkušenost s velkým bratrem z východu a někdo se někdy - možná i úmyslně - snaží zneužívat takové nálady pro vytváření obav z integrace, ale bude-li vše probíhat správným tempem, přirozenou cestou, je to naše budoucnost a naše budoucnost je jednoznačně v integrované Evropě."

Právě ODS, jejíž členem je pražský primátor, někteří politici předhazují, že brzdí vstup Česka do Evropské unie. Takové názory Jan Kasl jednoznačně odmítá. Zároveň zdůrazňuje, že především na komunální úrovni je nutné přispívat k informovanosti občanů.

"Jako primátor se snažím být v tomto směru ještě více aktivní, než je ta oficiální státní strategie. Já se domnívám, že města, regiony, obce musí hrát tu zásadní roli v předávání informací, protože my jsme nejblíže občanům. A bylo by dobře, kdyby všichni starostové byli sami dobře informováni, aby mohli sami dál šířit správnou informaci. Aby nešířili nesmysly, poplašné zprávy nebo naivní očekávání."

Stánky zemí Evropské unie s informačními materiály, ale i s národními lahůdkami přitahovaly po celý čtvrtek pozornost stovek Pražanů i zahraničních turistů. Do centra Prahy zavítal i prezident Václav Havel. Různé nabízené dobroty vesměs odmítal.

"... ne já si nebudu brát, spíš to nechám ostatním občanům."

Pouze ve stánku Portugalska Václav Havel neodolal a s chutí vypil sklenku rudého portského vína.