Deník ze Sydney: 12. září

Čech Vodička nesl olympijskou pochodeň znovu po 54 letech

Když štafeta s olympijskou pochodní probíhala Canberrou, byl mezi běžci i Čech Jiří Vodička. Nebylo to poprvé, co nesl olympijský oheň - v roce 1936 mu připadl dvoukilometrový úsek kousek za Teplicemi, když štafeta mířila do Berlína. Český rodák se stále udržuje v kondici a 600 metrů zvládl bez obtíží. V Austrálii žije od roku 1951, ale když pořádala olympijské hry poprvé, tak šanci běžet ve štafetě propásl. "Ale v Melbourne jsem byl a dokonce jsem tam mluvil s Emilem Zátopkem," řekl hrdě.

Další olympijské zajímavosti ze Sydney

Premiérové vystoupení českého fotbalového výběru na olympiádě proti týmu Spojených států bude řídit Brazilec Simon. Vrcholem jeho kariéry byla účast na loňském světovém šampionátu dvacítek. Zápas Česko - USA se hraje ve středu v Canbeře.

Dvojice českých reprezentantek v plážovém volejbalu Tereza Tobiášová a Martina Hudcová se objevila na titulní stránce Olympijských novin, které každý den vycházejí v Sydney. Fotoreportér je zachytil v rozhovoru s americkým volejbalistou českého původu Bobem Ctvrtlikem. Olympijský vítěz je zřejmě přemlouval, aby mu dali hlas při volbě komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru. Ale bude to mít těžké, protože mezi kandidáty je také Jan Železný.

Cyklističtí sprinteři měli v pondělí modelový den a všechno dělali minutu po minutě přesně tak jako v den závodu v olympijském sprintu, který pojedou v neděli. Trenér Svatopluk Buchta nechce, aby několikaletou přípravu zmařila nějaká nevyzkoušená maličkost. Zápasníci trénovali společně s Maďary, s nimiž prožili většinu léta při soustředěních v Budapešti a v Tatě. David Vála tak měl znovu příležitost změřit síly s jedním z nejlepších zápasníků nejtěžší kategorie Deákem Bardosem. Podle trenéra Ervina Vargy by ani proti němu nebyl bez šancí. Stolní tenista Josef Plachý se po zdravotních problémech znovu pustil do tréninku. Několikadenní výpadek na něm byl znát, ale věří, že do zahájení soutěží manko smaže. Spolu s Korbelem porazili jugoslávský pár Grujič - Lupulesku hladce 2:0.

Horké chvilky prožil český kanoista Martin Doktor. Požár australské buše se zastavil jen padesát metrů od domu, v němž se nedaleko Sydney připravuje na olympijský závod. Polední siestu rodiny Doktorových v pronajatém domě u vodáckého areálu v Penrithu přerušilo houkání hasičských sirén, hustý dým a blížící se plameny, šlehající do výše třetího patra. Vyprahlou krajinou se požár šířil velmi rychle. Dřevěný dům naproti přes ulici už hasiči kropili vodou a matka dvojnásobného olympijského vítěze zapnula preventivně na zahradě postřikovače. "Beru pádla, golfové hole a mizím," ohlásil Martin Doktor. Ale evakuace nebyla potřeba, hasičské sbory už měly živel pod kontrolou.