Denní souhrn zpráv

Prymula k Velikonocím: Pondělní data naznačují růst počtu nákazy

Pondělní data o počtech nakažených podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly naznačují, že dál roste počet nakažených s nemocí covid-19. Jde podle něj o první signál, že se projevilo spontánní uvolnění opatření o Velikonocích, který zatím nemá statistický význam. Je potřeba počkat na úterní a středeční data, řekl novinářům. Zatímco v neděli bylo mezi testovanými 1,38 procenta pozitivních, v pondělí to bylo 2,28 procenta. Nových případů bylo v neděli 92 ze zhruba 4000 testů, v pondělí 154 z 6500 testů. K dnešnímu ránu bylo 6914 nakažených od začátku epidemie.

Plán uvolňování opatření se podle něj zatím měnit nebude, ani kdyby počet nových případů dál rostl. "Změnu by znamenala katapultace k hodnotám kolem 400 případů," uvedl. První a druhá vlna opatření by podle něj měla jít tak, jak je vláda zatím naplánovala. Příští pondělí by se tak měly otevřít například malé provozovny mimo nákupní centra. Debata se vede také o nošení roušek ve venkovních prostorech. "Pokud půjdu sám venku, tak si dovedu představit, že v době brzké, zejména o prázdninách, se budou používat v uzavřených prostorech, MHD a podobně," řekl na dotaz ČTK náměstek. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) o víkendu v médiích uvedl, že je možné se o tom bavit v případě, že bude denně přibývat jen deset či dvacet nových případů. Podle Prymuly je třeba k tomu přistupovat selským rozumem. "Rouška by měla sloužit k tomu, abychom kolem sebe nešířili aerosol, a tam, kde jsou nakupeni lidé," dodal.

Hospodářská komora: Vládní harmonogram uvolňování může být diskriminační

Vládní harmonogram uvolňování opatření proti novému koronaviru může být diskriminační pro velkou část podnikatelů, uvolňování by mělo být rychlejší. Podpora, zejména program Antivirus, by měla platit déle. Na tiskové konferenci to řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Epidemiologové radí počkat s uvolňováním týden, až se plně projeví výsledky šíření koronaviru po Velikonocích. Hospodářská komora a partnerské organizace jednaly podle Dlouhého s epidemiologickým týmem ministerstva zdravotnictví. "Epidemiologové vnímají naši pozici," řekl Dlouhý. Jsou připraveni vést diskuse o urychlení obnovy provozů i otevření hranic, dodal. Obě strany se budou pravidelně setkávat.

Otevření gastronomických zařízení na konci května nebo začátkem června by mohlo být likvidační pro mnoho z nich. V případě příznivé epidemiologické situace by podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka by se mohly zahrádky otevřít už na konci dubna. Vládní harmonogram s tím počítá od 25. května. "Druhá fáze upraveného režimu by měla být ukončena nejpozději do srpna. A v této fázi už by neměla vláda omezovat otevírací dobu provozoven," řekl Stárek. Otevřít by se podle Stárka měla také otázka zprovoznění ubytovacích služeb. Fungovat by mohly začít v květnu alespoň malá ubytovací zařízení s kapacitou od pěti pokojů, uvedl.

Vládní harmonogram by mohl fatálně zasáhnout podle předsedy českého výboru Asociace nákupních center Jana Kubíčka asi třetinu obchodů. Velmi poškozeni budou především prodejci oblečení a obuvi, které opatření připraví o prodej jarních kolekcí. Současný plán by mohl také výrazně poškodit knižní trh.

CEB schválila půjčku 300 milionů eur pro ČR na boj s koronavirem

Rozvojová banka Rady Evropy (CEB) schválila úvěr 300 milionů eur (8,2 miliardy Kč) pro Českou republiku. Půjčka má sloužit k financování zdravotnických výdajů v boji proti pandemii nemoci covid-19. Banka také upozornila, že Česko podniklo rychlé kroky na ochranu před touto nemocí ještě před potvrzením prvního případu v zemi. Půjčka by podle banky mohla financovat rovněž úpravy, které by přizpůsobily nemocnice, lékařské jednotky a různé prostory současným nouzovým potřebám. "Ve světle této bezprecedentní pandemie banka zmobilizovala dodatečné lidské a finanční zdroje, aby zajistila, že bude moci pomáhat členským zemím, jak to nejlépe půjde," uvedl guvernér CEB Rolf Wenzel. CEB byla založena v roce 1956. Je přičleněna k Radě Evropy, která podporuje a monitoruje spolupráci evropských zemí

Obnovení výroby ve Škodě doprovodí desítky hygienických opatření

Automobilka Škoda Auto se připravuje na obnovení provozu ve svých českých závodech. Výrobní linky by se měly znovu rozjet v pondělí 27. dubna v 6:00 ráno. Firma připravila desítky hygienických opatření, které budou muset zaměstnanci dodržovat. Pracovníci od firmy dostanou roušky nebo respirátory, řekla ČTK mluvčí Škoda Auto Kamila Biddle. Odbory automobilky již dřív uvedly, že se činnost ve firmě postupně oživuje. Postupné probouzení výroby je podle odborů užitečné při testování nařízených opatření, které se týkají mimo jiné průchodu branami, parkování, ale i stravování.

Škoda Auto zastavila kvůli pandemii koronaviru ve středu 18. března večer výrobu ve všech třech svých českých závodech, tedy Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí. Zaměstnanci dostávali od 18. března do 29. března 70 procent platu, poté se částka zvýšila na 75 procent. Škoda Auto je v Česku stěžejní firmou, má subdodavatele z celé republiky. Podle Sdružení automobilového průmyslu představuje Škodovka pro mnoho českých dodavatelů pětinu až 30 procent jejich produkce, odstávka je tak značně zasáhla.

Piráti chtějí příspěvek pro lidi pracující na dohody, ODS odložit platby DPH

Piráti navrhují ošetřovné nebo kompenzační příspěvek pro lidi, kteří pracují na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohodu o provedení práce (DPP). První místopředsedkyně strany Olga Richterová před schůzí Sněmovny uvedla, že jde o zhruba 150.000 lidí, kteří odváděli pojistné. Piráti už na předchozí mimořádné schůzi Sněmovny navrhovali jednorázový příspěvek 15.000 korun pro lidi, kteří pracují na DPP či DPČ, dolní komora jej neschválila. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale dříve uvedl, že situaci lidí pracujících na dohody bude muset vláda řešit. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pátek poznamenala, že nejrychlejším řešením jejich situace by bylo poskytnutí dávky mimořádné okamžité pomoci.

Podle pirátského předsedy Ivana Bartoše není relevantní důvod k tomu, zakazovat lidem vycestovat z České republiky. Pokud jiné státy definují svoji epidemiologickou politiku a jsou rozhodnuty na své území pod podmínkami lidi pouštět, ČR by podle něj měla umožnit lidem vycestovat, pokud při návratu dodrží stanovené podmínky, například karanténu. Cestování Čechů do ciziny a vstup cizincům do Česka vláda zakázala zhruba v polovině března.

Opoziční občanští demokraté navrhují kvůli dlouhodobým dopadům koronavirové epidemie na ekonomiku odložit platby daně z přidané hodnoty do konce ledna příštího roku, snížit sociální odvody a všechny služby zařadit mezi plátce nižší - desetiprocentní - sazby DPH. Hlavní body druhého balíčku opatření ODS představil předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Primátorka Karlových Varů: Musíme hlavně udržet pracovníky v lázeňství

Pro zachování lázeňství v Karlových Varech bude nejdůležitější udržet odborný personál, než se začnou vracet zahraniční klienti, řekla ČTK karlovarská primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO). Karlovarské lázeňské domy se podle ní nemohou spoléhat na české pacienty. Město uvažuje i o fondu, který by pomohl udržet aspoň minimální počet lázeňských lůžek v provozu. Primátorka varovala, že karlovarské lázeňství stojí na zahraničních klientech, kteří si pobyt platí. Bez nich podle ní nepřežije ani do konce roku. Lázeňské hotely v Karlových Varech už začaly propouštět a zavírat. Podle Pfeffer Ferklové to bez pomoci zvenčí může lázeňství ve městě pohřbít. Lázně ani nevědí, kdy by mohly začít fungovat a kdy a za jakých podmínek by se mohly otevřít hranice pro zahraniční klienty.

Na rozdíl například od Františkových nebo Mariánských Lázní, kde je větší podíl klientely od českých zdravotních pojišťoven, v Karlových Varech lázně stály téměř zcela na samoplátcích, a to hlavně ze zahraničí, z Německa, z Ruska či Blízkého východu. Ti nyní zcela zmizeli. Podle Pfeffer Ferklové čeští klienti ani nejsou zvyklí do Karlových Varů jezdit. Ta část, která přijížděla na takzvané křížkové pobyty hrazené zdravotními pojišťovnami, tvořila výraznou menšinu. Město, které se v důsledku koronavirové krize dostává do vysokého propadu příjmů, ale nebude mít peníze, aby udrželo lázeňské hotely dlouhodobě.

ČR bude součástí studie léčby covid-19 hydroxychlorochinem

Česká republika bude mezi pěti evropskými zeměmi zapojenými do klinické studie farmaceutické firmy Sanofi, která bude zkoumat bezpečnost a účinnost hydroxychlorochinu na léčbu nemoci covid-19. Celkem do ní bude zapojeno 300 pacientů, v ČR několik desítek. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Léky s hydroxychlorochinem jsou podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) mezi čtyřmi hlavními směry vývoje léku, všechny jsou ale zatím experimentální. Léky s hydroxychlorochinem nasazují také lékaři v USA a velká studie s pacienty začala ve Francii. V Česku ho na začátku dubna začala osmi pacientům podávat Ústřední vojenská nemocnice.

Česko také čeká na dodávku léku favipiravir, který se v Japonsku používá na chřipku a je dalším z nadějných experimentálních přípravků na léčbu covid-19. Připravuje se také používání krevní plazmy od lidí, kteří už nemoc prodělali, na léčení lidí ve vážné stavu.

Právník: Zákaz cestování dle zdravotního zákona by byl neústavní

Zákaz vycestování z České republiky, který by byl podložen zákonem o ochraně veřejného zdraví, by byl neústavní. Na dotaz ČTK to uvedl ústavní právník Marek Antoš. Vláda nyní zákaz, který platí od poloviny března, opírá o krizový zákon, i v tomto případě je ale podle Antoše konstrukce velmi sporná. Nouzový stav, za kterého lze podle krizového zákona omezit svobodu pohybu a pobytu ve vymezeném prostoru, zatím v Česku kvůli šíření nového koronaviru platí do 30. dubna. Pokud by zákaz opustit Česko trval i po skončení nouzového stavu, je Antoš přesvědčen, že by byl takový zákon neústavní.

Zemřel Jan Talich starší, zakladatel Talichova kvarteta

Ve věku 74 let zemřel 16. dubna houslista a violista Jan Talich, zakládající člen Talichova kvarteta a synovec slavného dirigenta Václava Talicha. Na facebooku o tom dnes informoval jeho syn Jan Talich mladší. Poslední rozloučení s bývalým členem České filharmonie se uskuteční 27. dubna v Ústřední obřadní síni na Olšanech. "Můj otec byl jeden z nejlepších muzikantů, které jsem poznal," uvedl Jan Talich mladší. Ke kondolencím se na sociálních sítích přidali například houslista Pavel Šporcl nebo klavírista Ivo Kahánek.

Jan Talich starší ještě během studií roku 1964 založil Talichovo kvarteto, ve kterém působil nejprve jako první houslista, poté jako violista. Absolvoval s ním koncerty téměř po celém světě. Vedle toho byl zaměstnán v Hudebním studiu ministerstva kultury. Byl členem České filharmonie a sdružení komorních souborů Ardo. Věnoval se také sólové koncertní činnosti a vyučoval na mistrovských kurzech v Evropě, USA, Japonsku a v Austrálii.

Olomouc zažila svatby s rouškami

V krajkových svatebních šatech, s květinou ve vlasech, ale netradičně s rouškou přes ústa vkráčela do provizorní obřadní síně v roli nevěsty Slávka z Olomouce. Svatbu absolvovala se svým mužem mezi prvními po uvolnění vládních opatření. Důvod byl jasný - každou chvíli totiž přijde na svět jejich dcera. Na olomoucké radnici byli oddáni také Zdeněk a Kristýna Talíkovi. Dnešní den měli pro termín své svatby vybraný dlouho dopředu; nechtělo se jim přepisovat datum vryté na prstýncích, řekli s úsměvem.

I přes řadu hygienických opatření, které dnes tyto obřady doprovázely, brali snoubenci situaci s humorem. "Bylo to jedinečné a neopakovatelné," smál se při odchodu David Frýdecký. "Byli jsme moc rádi, že na nás byli hodní a mohli jsme se vzít. Chyběl nám zbytek rodiny, ale ten čeká doma. Buď se uvidíme nebo si zavoláme," doplnila novomanželka Slávka Frýdecká. Frýdečtí měli původně svatbu naplánovanou přesně o měsíc dříve, kvůli nouzovému stavu ji však museli odložit do uvolnění vládních opatření. Využili první volný termín, který se naskytl. Novomanželé musejí kvůli opatřením proti koronaviru oželet i svatební hostinu. Uskuteční se jen v úzkém rodinném kruhu a v domácím prostředí.

Muž vykopával na Pardubicku septik a našel mince ze 17. století

Při vykopávání septiku našel Ladislav Frémuth z Bělečka na Pardubicku poklad z doby vlády Leopolda I. Nález téměř dvou stovek stříbrných mincí z konce 17. století oznámil v neděli archeologům, uvedlo Východočeské muzeum v Pardubicích. "Archeologové místo prohledali, zdokumentovali nález a pomocí detektoru kovů dohledali ještě další stříbrné mince. Celkem jsme jich napočítali 189. Mince nyní posoudí numismatik," řekl ředitel muzea Tomáš Libánek. Podle prvotního ohledání soubor tvoří krejcary ražené v druhé polovině 17. století, většinou mezi lety 1670 až 1700.

Podle Vojtěcha by fotbalová liga mohla začít dříve než 8. června

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by se první a druhá fotbalová liga mohly po pauze kvůli pandemii nového koronaviru znovu rozběhnout bez diváků dříve než 8. června, jak vláda původně avizovala. Se zástupci Ligové fotbalové asociace (LFA) bude jednat o počtu lidí, kteří by při zápasech byli přítomni na stadionu. Vláda minulý týden oznámila, že od 8. června v rámci jedné z vln postupného uvolňování restrikcí povolí sportovní akce do 50 osob. To by znamenalo, že LFA, která v Česku řídí první a druhou ligu, nebude moci znovu rozehrát soutěže v průběhu května, jak plánovala. Zápasy se navíc nedají pořádat v počtu maximálně 50 osob, minimem je podle LFA 100 lidí na stadionu. Vojtěch připustil, že by fotbal mohl dostat výjimku a utkání bez diváků by se mohla začít hrát dříve.

Fotbalová liga má odehráno nekompletních 24 kol. Tabulku vede mistrovská Slavia o osm bodů před druhou Plzní. Zbývá odehrát šest kol základní části, nadstavba a baráž o nejvyšší soutěž. LFA se řídí pokynem UEFA pokusit se profesionální domácí ligové soutěže dokončit, a to klidně i v červenci. Volné termíny vznikly odložením letního evropského šampionátu na příští rok.

Počasí

Jasno nebo skoro jasno. Nejvyšší denní teploty 14 až 18 °C, v 1000 m na horách kolem 6 °C, na Šumavě a v Krušných horách kolem 10 °C.