Desetníky a dvacetníky přestaly platit
O víkendu přestaly platit desetníky a dvacetníky. Na cenovkách se však s nimi budeme ještě nějakou dobu setkávat a supermarkety je budou stále přijímat. Haléře hrají roli například při nákupu jídla. Je rozdíl, když má člověk za nejběžnější pečivo - rohlíky zaplatit 1,20 nebo 1,40. Zejména starší lidé, dříve zvyklí počítat v haléřových položkách, více kalkulují a jdou tam, kde je levněji. Více Zdeňka Kuchyňová.
I já jsem, zřejmě jako většina lidí, udělala v sobotu ráno inventuru a vysypala všechny dvacetníky a desetníky na jednu hromádku. Najednou jsem měla peněženku překvapivě prázdnou. Možností, co s neplatnými penězi udělat, je několik. Zanést do banky, utratit v supermarketu nebo dát do humanitárních kasiček. Nejmenší mincí, která nám zbyla jsou padesátníky. Podle analytiků je otázkou času, kdy by je stihl stejný osud - sešrotování. Vydrží nám tedy padesátníky do doby, než budeme platit eurem, to byla otázka pro hlavního ekonoma ČSOB Martina Kupku.
"Já věřím, že ano. To stažení desetníků a dvacetníků si myslím, že bylo oprávněné, protože náklady na jejich ražbu přesahovaly nominální hodnotu. Mnozí z nás mají dobře v hlavě uloženo, jak se desetníky a dvacetníky leckde povalovaly a já věřím tomu, že členy evropské měnové unie bychom se měli stát do konce tohoto desetiletí a věřím i tomu, že nám vydrží padesátníky až do té doby.
V souvislosti s rušením desetníků a dvacetníků se objevují obavy, že by mohlo dojít k určitému zdražení, myslíte že jsou oprávněné?
Ty obavy jsou poměrně přehnané. Pokud všechno proběhne tak, jak plánuje Česká národní banka, tak dopad tohoto opatření na ceny by měl být zanedbatelný.
Je například zboží, které se pohybuje v desetníkových položkách třeba rohlíky, které stojí 1,70, SMS a podobně, jak se domníváte, že bude zrušení malých mincí působit na toto zboží?
Měla by být zaokrouhlena až závěrečná suma před placením. A mělo by být zaokrouhlováno podle obvyklé konvence, to znamená - do 24 haléřů směrem dolů, od 50 do 74 haléřů zase na ten padesátník spodní, to znamená víceméně po tomto finálním výsledku by některé ceny byly nižší než před technickým opatřením České národní banky, některé by byly zase vyšší."
Postupné opouštění nejmenších mincí je běžné na celém světě. Snad jen hráčům desetníkového mariáše budou citelně chybět. A kdo se těší, že desetníky a dvacetníky budou mít jednou sběratelskou hodnotu, tak se načeká. Musel by žít několik století jako bájný Metuzalém. Sběratelé se totiž zajímají jen o chyboražby. Například dvacetník z roku 1993, který má otočený rub proti líci o 180 stupňů může mít hodnotu až 100 korun.