Děti byly vyznamenány za hrdinský čin

Ocenění chlapci

Děti, které zachránily život nebo podnikly jiný hrdinský čin, získaly v pražském Obecním domě diplom a medaili za statečnost. Ve třetím ročníku Ceny za odvahu Epic vybrala sedmičlenná porota z 28 příběhů devět chlapců a děvčat. Mezi oceněné se vydala Zdeňka Kuchyňová.

Myšlenka založit v České republice tradici udělování ceny dětem za odvahu vychází ze zkušenosti ve Velké Británii. Oceněny mohou být děti od 3 do 14 let. Jak uvedl jeden z porotců, psycholog Karel Humhal, většina vyznamenaných dětí poskytla pomoc v různých stresových situacích nebo pomohly topícímu.

"Byly to činy, kde děti prokázaly určitou odvahu, musely překonat třeba určité pocity ohrožení nebo strachu k tomu, aby ten svůj čin vykonaly. A tím vlastně se zařadily mezi vybrané."

Jedním z oceněných byl i třináctiletý Robert Vaníček z Prahy. O prázdninách se plavil na voru na slovenské řece Oravě a všiml si topícího se, asi padesátiletého muže.

"Neplaval, byl celou dobu pod vodou. Tak jsem seskočil z voru, a snažil se zůstat na místě, protože proti proudu se plavat nedalo. Jak na mě narazil, tak se mně stažil polotopit, protože nevěděl, co dělá a dostal jsem ho potom na břeh."

To už Robertovi přispěchali na pomoc další lidé. Podobný příběh prožil i druhý oceněný, třináctiletý Ondřej Dzian, sportovec, který dělá už devět let judo a je mistrem republiky. Ten na přehradě Olešná u Frýdku-Místku zachránil život desetiletému chlapci.

"Já sem tam skočil za ním, plaval jsem pro něho, přitáhl jsem ho ke břehu a pak jsem mu dával umělé dýchání, protože nedýchal chvíli. No a to je asi celý ten příběh. Oni mi na dědině teď říkají Mitch Buchanan."

Právě v seriálu o záchranářích Pobřežní hlídka, či Potovost, totiž Ondřej odkoukal pravidla první pomoci. V jeho případě se však potvrdilo staré české přísloví "pro dobrotu na žebrotu". Rodiče chlapce, kterého zachránil, si mysleli, že ho topí a ještě mu vynadali.

"Oni tam přišli a říkali: "Co to tu děláš, ty ho chceš utopit nebo co?" On jim to vysvětlil a pak mi ještě poděkovali a šli pryč."

Určitou výjimkou mezi oceněnými jsou chlapci, kteří dostihli lupiče, a zneškodnili ho poté, co okradl maminku s dítětem o peněženku. A to hned dvakrát, protože lidé, které požádali, aby zloděje do příjezdu policie pohlídali, ho nechali utéct. Jak uvedli, možné riziko si uvědomili až později. Mladíkům pak osobně poděkoval olomoucký primátor a policejní ředitel.