Charitativní projekt Dětský čin roku 2009 má své vítěze
Dětský čin roku 2009 zná své vítěze. Tento charitativní projekt běží už pátým rokem. Letos se do něj zapojilo více než 14 tisíc dětí z celé České republiky, které poslaly příběh o statečném činu svého kamaráda nebo se zúčastnily hlasování.
"Protože jsem najednou měla před sebou svět takový, jaký by měl být. Stačí si přečíst jediný z té stovky příběhů a se zahanbením musím přiznat, že každý jeden malý hrdina, o nichž tu mluvíme, dělá často mnohem důležitější a prospěšnější věci než my dospělí."
Příspěvky, které děti do projektu přihlásily, soutěžily v šesti kategoriích. Nechyběla ani Záchrana lidského života.
"Tady máme vykonavatele Michala Procházku a spisovatelku a scénáristku, která celý příběh napsala Patricii a ona nám ho celý řekne,"
uvedl patron výherců této kategorie herec Jan Révai. Celý příběh se odehrál o prázdninách, kdy maminka desetiletého Michala spadla ze schodů a on duchapřítomně zavolal záchranku, vyprávěla Patricie Dendengová.
"On jim řekl, že ji neunese, tak šel ven volat o pomoc. Přiběhl za ním pán a ten mu pomáhal. Míša byl u telefonu a říkal pánovi, co má dělat. Pak přijela záchranka a ta zjistila, že maminka má proraženou lebku, tak zavolali vrtulník a ten ji odvezl do Mostu do nemocnice. Teď už je Míšova maminka doma a je zdravá."
Nejvíce dětí hlasovalo v kategorii Pomoc v rodině pro příběh Pomoc babičce od Michala Šebesty. Babičce amputovali část nohy a Michal příběh do soutěže psal v době, kdy sám ležel po úrazu z fotbalu v nemocnici.
"Vzhledem k tomu, že jsem teď sám v nemocnici a učím se chodit o berlích, uvědomuji si, jak to asi pro babičku bylo těžké. Možná jí však chyběli lidé, se kterými se pravidelně stýkala, možná jí chyběl obyčejný den prožitý v domácnosti."A právě ten ji Michal dopřává. Třeba povídáním.
"Většinou o škole, o tom co se kde děje s kamarády, venku, a o tom, co ona dělá celý den."
Jak dokázal další vítězný příběh, tentokrát z kategorie Pomoc jiným dětem, dobré kamarádství může zabránit i drogové závislosti. To se povedlo Kláře Rejdové, která pomohla své kamarádce.
"Byla jiná, nechovala se tak jak normálně. Když 'trávu' neměla, tak se s ní nedalo mluvit. Když jsme spolu byli venku, tak už po hodině byla strašně nervózní a nedalo se s ní vydržet. Přemluvit jsem ji zkoušela mockrát. Asi po dvou týdnech se odhodlala."
Příběhů dětí zaznělo při slavnostním vyhlášení ještě víc. Například desetiletá Denisa Kalinová mluvila o svém přátelském vztahu, který si vypěstovala se starší paní, které chodí pomáhat. Anna Šebestiánová napsala o tom, jak doma začali třídit odpad nebo Pavlína Kurková vypráví, jak si děvčata z jedné školičky poradila se zlobením svých spolužáků. Vyhlásila totiž soutěž o největšího gentlemana.