Dienstbier a Genscher dostali cenu za česko-německé porozumění

Jiří Dienstbier a Hans-Dietrich Genscher (vpravo), foto: Gerald Schubert

První polistopadový československý ministr zahraničí Jiří Dienstbier převzal v německém Bamberku cenu za přínos k česko-německému porozumění. Tu uděluje každoročně německý Spolek Adalberta Stiftera české a německé osobnosti. Vedle Dienstbiera cenu převzal i někdejší šéf německé diplomacie Hans-Dietrich Genscher. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Jiří Dienstbier a Hans-Dietrich Genscher (vpravo), foto: Gerald Schubert
Byli to právě Jiří Dienstbier a Hans-Dietrich Genscher - ministři zahraničí, kteří 23. prosince 1989 společně přestřihli zátarasy na hranicích obou zemí. Byl to symbolický konec studené války.

"Kdybych se v životě nedožil ničeho jiného, než že padla železná opona a že jsem se na tom také mohl nějakým způsobem podílet, tak bych si myslím mohl říct, že jsem udělal dost,"

uvedl Jiří Dienstbier. Cena je letos udělována už podesáté a není provázena finanční odměnou. Mezi jejími laureáty jsou například spisovatel Jan Trefulka či bývalý šéf automobilky Škoda Vratislav Kulhánek.

Spolek Adalberta Stiftera vytvořili po válce představitelé Němců odsunutých z Československa. Na rozdíl od jiných sudetoněmeckých organizací však zastával umírněná stanoviska a usiloval o smíření obou národů. Při předání ceny byl přítomen i kolega z německé redakce Gerald Schubert.

Jiří Dienstbier (vpravo) a Hans-Dietrich Genscher (vlevo) před symbolickým přestřižením hraničních drátů, foto: ČTK
"Je to o česko-německém porozumnění a cena se jmenuje Kunstpreis, což je v češtině vlastně umělecká cena. Ale to neznamená, že cenu dostávají umělci. Letos to byli politici. A jmenuje se tak právě proto, že ti lidé dostávají umělecká díla."

Co dostal Jiří Dienstbier a Hans - Dietrich Genscher?

"Genscher dostal od Jiřího Jiráska soubor karikatur a Dienstbier dostal od bamberského umělce plastiku, kde byl citát od německého spisovatele Hermanna Hesse. Dá se to možná volně přeložit do češtiny jako: čin nikdy nedělá ten, který se předem ptá, co má dělat."

Jiří Dienstbier si ocenění váží. Jak řekl, on i jeho německý protějšek se po pádu komunismu snažili zaměřit na budoucnost. Diskuse o minulosti na oficiální úrovni odmítá.

Jiří Dienstbier a Hans-Dietrich Genscher (vpravo), foto: Gerald Schubert
"Já jsem ochoten se s každým soukromě bavit. Ale nejsem ochoten diskutovat na nějaké oficiální úrovni o tom, co bylo před šedesáti lety. Politika je tady k tomu, abychom se dohadovali o tom, co budeme dělat, případně o tom, co nebudeme dělat a ne abychom hodnotili minulost. To je nesmysl. Je dobré nezapomínat, je dobré vědět, jaká byla minulost, ale jenom z toho důvodu, abychom byli schopni vnímat jakékoliv varovné signály, že by se něco takového případně mohlo opakovat."

Nynější česko-německé vztahy Dienstbier chválí. Jak připomněl, při nedávném průzkumu Češi potvrdili, že za nejlepšího hospodářského partnera považují Německo a politicky jej považují za druhého nejlepšího partnera hned po Slovensku. Přitakal rovněž možnosti gesta vůči části českých Němců, kteří po válce zůstali v Československu, byli však přesídleni uvnitř státu a diskriminováni. Jak uvedl, jedná se o lidi, kteří často bojovali proti nacismu a byli v koncentračních táborech. Podle Jiřího Dienstbiera by bylo třeba tuto otázku veřejnosti osvětlit, neboť ji provází řada nedorozumění.