Dienstbier: Radar v ČR možná nebude

První polistopadový ministr zahraničí Jiří Dienstbier získal opět možnost podílet se na zahraniční politice státu. Po úspěchu v senátních volbách za ČSSD vede zahraniční výbor senátu. Ve vysílání České televize v neděli přišel s informací, že nová americká administrativa pod vedením prezidenta Baracka Obamy nebude tlačit na výstavbu protiraketové základny v Česku. Co ho k tomuto tvrzení vede?

Jiří Dienstbier uvádí jako zdroj svých pochybností o výstavbě vojenského zařízení v Česku novou ministryni zahraničních věcí spojených států Hillary Clintonovou, která nedávno navštívila Senát České republiky, a také amerického diplomata Rona Asmuse:

Barack Obama,  foto: ČTK
"No já především si myslím, že žádný radar nebude. Ron Asmus, americký diplomat, který dneska zastupuje zemi v Bruselu, měl minulý týden projev o Obamově politice. A říká jasně, že otázka raketové obrany v prvním období nové administrativy nebude otázka instalace radaru v České republice a raket v Polsku."

Dienstbier je dokonce přesvědčen, že Obama od těchto plánů nakonec zcela odstoupí. Podle něj se dnes ve Státech o potřebě těchto zařízení a celého protiraketového deštníku vede diskuse:

"Možná že jako dobrá záminka poslouží světová finanční krize, že se to odsnune opět někam do šuplat, jako se to odsunulo po Reaganovi, a z těch šuplat se to těžko bude vyndávat."

Výjimku by v dlouhodobé perspektivě mohly znamenat nové rusko-americké vztahy:

"Podle mého názoru buď bude společná raketová obrana NATO, Ruska a Spojených států, nebo žádná taková věc nebude."

Foto: ČTK
Česká republika už ale se Spojenými státy uzavřela o vybudování vojenského zařízení v Brdech smlouvy, které obsahují i řadu vstřícných kroků vůči České republice, například v oblasti výzkumu. Dokumenty schválil loni v listopadu Senát. Poslanecká sněmovna, kde převažují její odpůrci hlavně z ČSSD a KSČM, ale i menších vládních stran, o nich ještě nehlasovala. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je proti tomu, aby se znění smluv měnilo:

Karel Schwarzenberg,  foto: ČTK
"To by bylo pro nás velice, velice nevýhodné, protože příští smlouva by mohla být jenom horší. To vím docela dobře."

Nicméně Schwarzenberg tvrdí, že i na základě těchto smluv by bylo možné později propojovat obranné systémy s Ruskem:

"Tak bych byl nesmírně šťasten, kdybychom ty smlouvy mohli ratifikovat. Když tohle je hotové, tak by byla výchozí pozice, kdy Spojené státy, potažmo Poláci a my, můžeme s Rusy jednat o širší raketové obraně a já jsem sám řekl, že kdybychom se propojili a opravdu jako rovní partneři o tom mluvili, že by to bylo rozumné."

Vojtěch Filip,  foto: ČTK
Podle amerického politologa Zbigniewa Brzezinského není zatím výstavba radaru pro Spojené státy naléhavou záležitostí. "Jsou tam technologie, jejíž přínosy se musí teprve prokázat,"řekl v neděli ve vysílání České televize.

O víkendu zhruba 1000 lidí demonstrovalo v Praze proti americké základně. Protest svolala Komunistická strana Čech a Moravy. Její předseda Vojtěch Filip řekl:

"Věřím, že nová administrativa bude ochotna a schopna s námi komunikovat solidním, občanským, demokratickým způsobem. Nikoliv jako česká Občanská demokratická strana. Že se dozvíme skutečnou odpověď, nikoli nějaké prázdné lži."

Podle prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění se základnou dlouhodobě nesouhlasí zhruba dvě třetiny lidí, opačný názor zastává necelá třetina. Většina požaduje stejně jako komunisté vypsání referenda.