Disidenti se postavili za disidenta

Václav Havel, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Čína hlasovala pro přijetí Všeobecné deklarace lidských práv jako jeden z prvních členských států OSN už 10. prosince 1948. I proto se na tento dokument odvolává Český helsinský výbor se v otevřeném dopise čínské vládě, v němž protestuje proti uvěznění čínského obhájce lidských práv Liou Sia-paa. S podobným protestem stáli ve středu před čínskou ambasádou v Praze tři bývalí čeští disidenti.

Václav Havel  (vpravo),  biskup Václav Malý  (vlevo) a herec Pavel Landovský  (vzadu),  foto: ČTK
Marně se pokoušeli bývalý prezident Václav Havel, biskup Václav Malý a herec Pavel Landovský předat na čínském velvyslanectví otevřený protestní dopis proti uvěznění čínského obhájce lidských práv Liou Sia-paa. Na jejich zvonění nikdo nereagoval. Nezbylo než dopis vhodit do schránky zastupitelského úřadu.¨

"Tohle, co se tady dneska událo, je velmi trapné a jenom to svědčí o tom, že styky s Čínou musí být podmiňovány také hovorem a dialogem o lidských právech. Všichni jsou fascinováni čínským ekonomickým rozvojem, ale zároveň se pomíjí právě to, e čínská společnost dosud není svobodná. Jsem přesvědčen, že bez demokracie nelze také očekávat pořádný, podstatný rozvoj čínské společnosti,"řekl před čínskou ambasádou pražský biskup Václav Malý.

Václav Havel,  foto: ČTK
Liou Sia-pao je spoluautorem čínské Charty 08, která se inspirovala českou Chartou 77. I proto tři bývalí čeští disidenti přišli předat dopis přesně v den 33. výročí vydání Charty 77. Jak řekl Václav Havel, v textu čínskou stranu vyzývají k tomu, aby se v jejich zemi neopakovalo to, co se dělo kolem Charty v tehdejším Československu:

"Totiž aby nepronásledovali a neperzekuovali bojovníky za lidská práva, kteří mají své legitimní, o mezinárodní pakty opřené požadavky. A to je v tuto chvíli především pan Liou, který byl odsouzen na 11 let přesně za to, za co jsme my kdysi byli pronásledováni."

I symbolická podpora je podle osobních zkušeností Václava Havla významná:

Liou Sia-pao
"Samozřejmě, že ta mezinárodní solidarita byla ohromně důležitá z několika různých důvodů. A právě proto si myslím, že my, kteří jsme toto zažili, prožili a ten význam solidarity jaksi zakusili přímo, že, máme zvýšenou povinnost se starat o ty, kteří se dosud nemohou těšit z těch svobod, z nichž se můžeme těšit my."

Liou Sia-pao byl v prosinci 2009 odsouzen k jedenáctiletému vězení za údajné podvracení státu. Verdikt čínského soudu odsoudila Evropská unie, hluboké znepokojení vyjádřila i Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová. Premiér Jan Fischer požádal ministra zahraničí Jana Kohouta, aby se kauzou čínského disidenta zabýval, včetně pozvání čínské velvyslankyně v Praze Chuo Jü-čen k rozhovoru. Obecně platí, že podobné pozvání velvyslance bývá výrazem znepokojení nad konkrétním problémem. Premiér Fischer své rozhodnutí potvrdil slovy:

"Já jsem po zvážení celé situace po odsouzení známého čínského disidenta, dokonce s takovou výši trestu za projevení názoru, skutečně požádal pana vicepremiéra Kohouta, aby se tou věcí nejen vážně zabýval uvnitř resortu, ale náležitě ji komunikoval i čínské velvyslankyni zde v Praze."