Dluhopisové peníze na povodňové škody

Foto: ČTK

Podle posledních informací se škody, které způsobily současné povodně na Moravě, vyšplhají až k pěti miliardám korun. Najít finanční prostředky na jejich odstranění v době, kdy stát vybředává z hospodářských potíží, nebude snadné. I proto se vláda rozhodla alespoň částečně řešit tento problém vydáním povodňových dluhopisů.

Škody na státním majetku po nedávných povodních by měly pokrýt dluhopisy, které se vláda rozhodla vypsat do výše tří miliard korun. Po jednání vlády to na tiskové konferenci, která probíhala za vydatné bouřky, oznámil ministr financí Eduard Janota. Jak řekl, teď jednotlivá ministerstva vyčíslí škody:

"Tyto škody budou podrobně projednávány na vládě do jednoho měsíce, kdy všichni ministři předloží za své odpovědné resorty škody, které byly způsobeny. Vláda je posoudí, vyčlení priority, které bude chtít řešit, a na to se použijí tyto prostředky."

Eduard Janota,  Gustav Slamečka a Petr Šimerka na jednání vlády,  foto: ČTK
"Využili jsme smlouvu s Evropskou investiční bankou, která umožňuje vydat velmi rychle dluhopisy," uvedl ministr Janota. Výhodou podle něj je, že dluhopisy budou pro stát levnější. "Jestliže na trhu je výnos okolo 4,5 procenta u dluhopisů se splatností 10 a 15 let, tak Evropská investiční banka nám řádově půl procentního bodu z tohoto kreditního rizika sleví,"řekl strážce státní pokladny.

Povodňové dluhopisy využila vláda naposledy ke krytí výdajů před třinácti lety. Byť Asociace krajů odhaduje, že škody mohou dosáhnout až pěti miliard korun, podle premiéra Jana Fischera jsou tři miliardy limit, který Česko má v plánu formou dluhopisů vyčerpat:

Janem Fischerem  (druhý zleva) cestou do Karviné a Bohumína,  míst postižených povodní,  foto: ČTK
"To není to, co potom musí být reálně konzumováno, je to podle našeho soudu racionální odhad. To musí schválit Poslanecká sněmovna, a proto jsem už požádal vedení Poslanecké sněmovny, aby tato záležitost byla projednávána v režimu legislativní nouze. S největší pravděpodobností se to stane na schůzi, která bude připojena k té, co proběhne tento čtvrtek."

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová skutečně stav legislativní nouze vyhlásila a současně rozhodla, že se vládní návrh na vydání dluhopisů projedná ve zkrácené lhůtě, tedy ve čtvrtek.

Dluhopisy však zvýší schodek veřejných financí. Premiér Fischer proto bude po ministrech požadovat další úsporná opatření, aby vláda udržela plánovaný deficit veřejných financí ve výši 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Jak řekl hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík, peníze z dluhopisů jsou pro kraje významnou pomocí:

Foto: ČTK
"Jsou hodně podstatné, protože očekáváme, že z těchto peněz budou realizována zejména protipovodňová opatření. Vnímáme tento krok vlády tak, že směřuje k tomu cíli, k naplnění Olomoucké výzvy hejtmanů, kde jedním z hlavních bodů byl právě požadavek, aby byl vytvořen takový finanční rámec na budování protipovodňových opatření, aby v nejbližší době došlo k jejich realizaci."

Vláda se také rozhodla přesunout na protipovodňová opatření uvnitř fondů ministerstva zemědělství navíc jednu miliardu korun, čímž stoupne celková částka v programu Podpora a prevence před povodněmi pro roky 2007 až 2013 na 11,5 miliardy korun.