Do Česka loni zamířilo 10,5 milionu turistů. Číňanů přijelo víc o čtvrtinu

Turisté v Praze, foto: Nemo Jo, Pixabay / CC0

Do Česka loni přijel rekordní počet zahraničních turistů - víc než 10,5 milionu. To je skoro stejně jako má republika obyvatel, a o pět procent víc než v roce 2017. Nejatraktivnější je pro ně stále Praha. Výrazně přibylo turistů z Číny.

Turisté v Praze,  foto: Nemo Jo,  Pixabay / CC0

Čínští turisté si fotí nádvoří krumlovského zámku,  foto: David McKelvey,  Flickr,  CC BY-NC-ND 2.0
Přijelo jich zhruba 620 tisíc, o čtvrtinu víc než v roce 2017. V Česku však stráví většinou jen jednu noc. Oblíbili si Jihočeský kraj, kde je pro ně atraktivním cílem Český Krumlov.

"Čínský turista většinou projde se svým průvodcem hlavními ulicemi, oni jim představí jednotlivé vyhlídky. Procházejí hradem, mnohdy nemají ani koupené lístky dovnitř, což správci hradu sledují s nelibostí, protože jednotlivá nádvoří jsou přeplněná. Někdy to v létě hraničí s bezpečností," uvedl starosta Českého Krumlova Dalibor Carda (ČSSD).

Nejčastěji zůstávají zahraniční turisté v Česku dvě až tři noci. Výjimkou jsou návštěvníci ze Saudské Arábie a Ruska. Ti zůstávají průměrně nocí pět.

Němci tvoří 20 procent zahraničních turistů

Pavel Vančura,  foto: archiv Českého statistického úřadu
Prvenství v počtu turistů stále drží sousední Německo, uvedl Pavel Vančura z Českého statistického úřadu:

"Němci tvoří skoro 20 procent zahraniční klientely hromadných ubytovacích zařízení. Na druhém a třetím místě jsou Slováci a Poláci. Ale na Polsko už významně útočí Čína, která dlouhodobě vykazuje velkou dynamiku."

V českých hotelech nepřibývají jen turisté ze zahraničí, zvyšuje se i počet Čechů, říká mluvčí agentury CzechTourism Renata Kasalová:

"Česká země je i nadále bezpečnou destinací. My Češi také zažíváme rádi něco nového a autentického, co se naší země týká."

Zájem turistů o Česko roste v posledních letech podle analytiků ze dvou základních důvodů. Lidé se díky ekonomické konjunktuře mají lépe a mohou si více dovolit a zároveň je Česko jednou z nejbezpečnějších zemí na světě, což má vliv jak na tuzemské, tak na zahraniční turisty. Výrazný nárůst turistů - o 12 procent - hlásila loni například Třebíč. Bazilika sv. Prokopa láká především tuzemské návštěvníky, pro zahraniční turisty je nejatraktivnější židovská čtvrť, památky UNESCO.

Klesá zájem o pětihvězdičkové hotely, lákají kempy

Loni se také víc Čechů ubytovalo v hotelích a penzionech - asi o osm procent.

"Co se týče poměru mezi domácími a zahraničními hosty, tak za rok 2018 je to skoro 1:1. Hostů z ČR a ze zahraničí bylo kolem 10,6 miliónů. V počtu přenocování trochu převažují domácí hosté," dodal Pavel Vančura z Českého statistického úřadu.

Statistiky ale nezahrnují alternativní sdílené ubytovací služby jako například Airbnb. Právě tuto službu využilo v roce 2017 v Česku přes milion lidí. Na sdílené ubytování si stěžují hoteliéři nejen v Praze, a požadují jeho regulaci.

Foto: sabinamajoor,  Pixabay / CC0
Zajímavé je, že klesl zájem o přespání v pětihvězdičkových hotelech. Možná trochu překvapivě hlásí největší přírůstek hostů kempy, a to necelých 13,5 procenta. I když počet hostů roste, ubytovacím zařízením se meziročně snížily tržby. Oproti roku 2017 o necelé procento.

A kolik peněz nechají zahraniční turisté v Česku? Podle výzkumů agentury CzechTourism utratí každý zahraniční turista průměrně necelé 2 tisíce korun za den. Nejvíc nechají v Česku peněz turisté z Německa, Švýcarska, Portugalska, Rakouska či Velké Británie.