Do Chorvatska bez řízků

0:00
/
0:00

Chorvatsko považovala řada Čechů dlouhou dobu za turistickou "zemi zaslíbenou". Letos ale vstoupila v platnost nařízení, která pobyty v této zemi zkomplikovala.

Na začátku května zveřejnilo Chorvatsko nařízení, týkající se cestování nezletilých do země. Děti do 18 let cestující bez rodičů měli mít sebou podle původního znění notářsky ověřený souhlas od zákonných zástupců, navíc úředně přeložený. Později Chorvatsko požadavky zmírnilo.

Od 1. června ale platí další nařízení, které se Čechům mířícím do Chorvatska příliš nezamlouvá. Tamní ministerstvo zemědělství vydalo rozhodnutí, kterým zakázalo dovoz masa, mléka a také mléčných a masných výrobků. Pozor by si tedy turisté měli dávat třeba na oblíbené řízky. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové za dovoz nepovolených výrobků nehrozí sankce, celníci ale mohou zakázané produkty zabavit.

"Chorvaté tak paradoxně před svým vstupem do Evropské unie přijali nařízení Evropské komise z roku 2004. To platí i u nás ale s tím rozdílem, že my jsme člen EU, to znamená, že z ostatních členských států sem mohou lidé maso, mléčné výrobky, mléko a masné výrobky vozit. V podstatě se dá říct, že Chorvaté tím paradoxně zabrání tomu, aby lidé z EU mohli tyto výrobky do Chorvatska přivézt."

Do země je možné dovézt např. kojeneckou stravu a potraviny, které lidé potřebují ze zdravotních důvodů. O víkendu se v chorvatských médiích objevily zprávy možném zrušení zákazu dovozu masa, mléka a výrobků z nich. Informace se ale nepotvrdily.

Nařízení týkající se cest nezletilých i dovozu masa vyvolalo mezi Čechy chystajícími se do Chorvatska pobouření a komplikace okolo nich řadu turistů od dovolené odradily. Do Chorvatska míří ročně až na 900 tisíc Čechů. Podle zkušeností cestovních kanceláří počítá víc než polovina z nich s vlastním stravováním. Majitel cestovní kanceláře Dalmacia tour Tomislav Vojnovič říká, že se počet takových turistů snižuje.

"Dá se pozorovat, že jich každým rokem ubývá a že jakoby, když to řeknu lidově, končí éra tzv. paštikářů. Lidé si více můžou dovolit nejen kvůli silnější koruně. Dovolí si polopenzi nebo i slušnější ubytování."