Do ČR možná přijdou lékaři z Rumunska a Bulharska

r_2100x1400_radio_praha.png

Už týden platí nový zákoník práce. Mezi jeho kritiky patřily i nemocnice. Některé kvůli němu mění organizaci práce, jiné čekají, že se předpis změní. Další hovoří o tom, že jim nezbude nic jiného, než normu obcházet. Obávají se totiž nedostatku lékařů. Pomoci by mohli jejich kolegové ze zahraničí. Mluví se hlavně o Rumunsku a Bulharsku. Více Zdeňka Kuchyňová.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Nemocnice zákoníku práce vytýkají, že nezná pojem pohotovost na pracovišti. Navíc si nemocnice nemohou s lékaři dohodnout více než 416 hodin přesčasů ročně. Řeší to tak, že se drží pohotovost místo v práci doma. Jiné uzavírají s lékaři více pracovních smluv a balancují tak na hraně zákona, další přešly na směnný provoz. Obávají se, že pro zajištění péče bude třeba přijdout další lékaře a zdravotníky. Hodně se mluví o lékařích z Rumunska a Bulharska. Prezident České lékařské komory Milan Kubek to považuje za myšlenku zajímavou, ale zcela nerealistickou.

"Lékaři z Rumunska a Bulharska, pokud mají zájem pracovat v zahraničí, tak budou pracovat v zemích, kde jejich práci adekvátně zaplatí. Jedná se zejména v případě Bulharů o Německo a Velkou Británii a v případě Rumunů o Francii, neboť nezanedbatelnou roli hraje jazyková bariéra. Asi by nebylo dobře, aby naši pacienti při nástupu do nemocnice museli fasovat slovníky. Vzhledem k tomu, že Rumuni a Bulhaři česky příliš neumí, tak ta myšlenka je zcela nereálná. Půjde maximálně o jednotlivé případy a tito jednotlivci pochopitelně problém s nedostatkem lékařů v České republice nemohou vyřešit."

Jak se na výtky dívá ministerstvo zdravotnictví? Mluvčí Tomáš Cikrt naopak považuje zaměstnávání zahraničních lékařů za reálné.

"Výzva bude směřovat ke všem zemím Evropské unie. Logické je ovšem předpokládat, že reagovat budou spíše lékaři ze střední a východní Evropy. Rumunsko a Bulharsko jsou země zajímavé tím, že čerstvě vstoupily do EU."

O jaké obory mají lékaři z Bulharska a Rumunska zájem?

"My zatím máme první reakci ze zastupitelství v Bukurešti, odkud nás informovali, že se na ně obracejí lékaři zejména se zaměřením, o které máme zájem. To znamená anesteziologové a záchranáři."

Jaké jazykové znalosti musejí splňovat zahraniční lékaři v českých nemocnicích?

"To bude možná do jisté míry záležet na oboru, který budou u nás vykonávat. My v každém případě počítáme s pořádáním jazykových kurzů a s tím, že si nemocnice stanoví podmínky, za jakých lékaře přijmou."

Budou na ně peníze?

"To je letitý spor o to, zda je dost nebo málo peněz v českém zdravotnictví. Peníze samozřejmě problémem jsou, ale každý manažer musí zvážit, zda lékaře potřebuje. A pokud třeba nemá anesteziologa, tak by asi měl na něj peníze najít."

V Česku nyní pracuje 1300 lékařů ze Slovenska a 300 z dalších zemí, nejčastěji Poláci, Rusové a Ukrajinci. Podle zdravotnických odborů by mohl zákoník práce přispět k optimalizaci nemocniční sítě. Považují za přehnané, aby země jako Česko mělo 192 nemocnic s akutní péčí. Dopady kodexu se podle představitelů jednotlivých zařízení ale projeví až na přelomu ledna a února při účtování a počítání mezd.