Do Íránu dorazila česká pomoc, záchranáři se vracejí domů

Íránci stojí v troskách svého domu v zemětřesením zdevastovaném městě Bám na jihovýchodě země, foto: ČTK

Jak pokračuje česká pomoc obyvatelům íránské provincie Kermán a zejména zemětřesením nejhůře postiženému městu Bam? Letecký speciál s pěti tunami humanitární pomoci za šest milionů korun byl úspěšně vyložen a hned se se čtrnácti záchranáři, čtyřmi kynology a psy vrátil do Prahy.

Íránci stojí v troskách svého domu v zemětřesením zdevastovaném městě Bám na jihovýchodě země,  foto: ČTK
Jak pokračuje česká pomoc obyvatelům íránské provincie Kermán a zejména zemětřesením nejhůře postiženému městu Bam? Letecký speciál s pěti tunami humanitární pomoci za šest milionů korun byl úspěšně vyložen a hned se se čtrnácti záchranáři, čtyřmi kynology a psy vrátil do Prahy. Kolega Herbert Brynda zavolal mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicol Zaoralové a zeptal se jí na přesné údaje:

"V pondělí v jedenáct hodin večer odletěl ze starého Ruzyňského letiště vojenský speciál, vyslaný pro český záchranný tým do Íránu. Na palubě byla humanitární pomoc zhruba ve výši šesti milionů korun. Jedná se o stany, přístřešky, léky, zdravotnický materiál a tablety na čištění vody. Záchranáři na místě ukončili práci v pondělí v půl dvanácté, sbalili tábor a přesunuli se do města Kermán, kde se v úterý setkali s letadlem, které tam už ráno vykládalo humanitární materiál. V úterý také - přibližně v devět hodin ráno - toto letadlo odstartovalo s našimi záchranáři zpět do vlasti a jejich přílet na staré ruzyňské letiště se předpokládá kolem druhé hodiny."

Má íránská strana nějaké speciální požadavky?

 Čeští záchranáři v Íránu,  foto: ČTK
"Oproti původním požadavkům, které se týkaly hlavně dek, tak se poté, co naši záchranáři viděli situaci na místě, tyto požadavky poněkud upravily. Už se neposílaly deky, ale hlavně tablety na čištění vody. To byl teď základní požadavek."

Když byste srovnala záchranné akce v Íránu s akcemi, kterých se naši záchranáři - ať už letos nebo i dříve - účastnili, je situace v Íránu nečím specifická?

"Ve srovnání s jinými situacemi má tato humanitární pomoc standardní složení, jsou to hlavně léky, zdravotnický materiál a přístřeší."

Jaký je výhled do nejbližších dnů? Bude do Íránu nadále létat česká pomoc?

 Záchranář Daniel Sedlák se svým boxerem Lexem,  foto: ČTK
"Pomoc do Íránu stále proudí, již to není zajišťováno přes ministerstvo vnitra a Hasičský záchranný sbor, protože pro nás tím, že se záchranáři vrátí domů, práce skončí. Oni tam byli opravdu na tu první fázi vyproštění a vyhledávání lidí a potom již zajišťují humanitární pomoc další organizace jako Červený kříž a další nevládní organizace."

Tolik mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová. Pomoc českého státu Íránu by se podle údajů ministerstva zahraničí mohla v první fázi pohybovat kolem dvaceti milionů korun. Vedle vládní pomoci shromažďují peníze také nevládní organizace a během úterý má do Íránu vyjet také skupina dobrovolných záchranářů z Liberce. Třemi terénními vozy by měli být na místě za pět až šest dní. Jak říká koordinátor akce Martin Fryč, tým je složen z lidí, kteří mají s podobnými katastrofami bohaté zkušenosti.

"Jsou to zdravotníci, hasiči a vojáci, kterým armáda umožnila vycestovat. Je tam potřeba především zajistit organizaci, aby se humanitární pomoc dostala tam, kam má. A pak některých konkrétních věcí jako prostředků na úpravu vody, elektrocentrály, prostředky pro výrobu tepla a další a další věci."

Pomoc obyvatelům Íránu organizují i nevládní organizace. Peněžitou sbírku už vyhlásil Český červený kříž, Česká katolická charita i ADRA.