V Česku se připravuje humanitární pomoc Íránu

Zemětřesením stižené íránské město Bám, foto: ČTK

Čeští záchranáři byli v zemětřesením stiženém íránském městě Bam jako jedni z prvních, jejich několikadenní vyčerpávající mise je u konce. Na místo začíná proudit humanitární pomoc z téměř celého světa. Jakou bude mít podobu ta česká zjišťoval Herbert Brynda.

Česká republika už do postižených oblastí vyslala letadlo s materiální pomocí a tým čtrnácti záchranářů se psy,  foto: ČTK
Česká republika už do postižených oblastí vyslala letadlo s materiální pomocí a tým čtrnácti záchranářů se psy. Další náklad se stany, léky, zdravotnickým materiálem a tabletami na úpravu vody v hodnotě zhruba šesti milionů korun má odletět z Prahy v úterý a obratem přivézt české hasiče a kynology. Ministerstvo zahraničí dosud na pomoc Íránu uvolnilo pět milionů korun, další prostředky poskytla ministerstva zdravotnictví a vnitra. Možnost přispět na pomoc Íránu mají lidé v České republice také prostřednictvím několika humanitárních sbírek. Tu chystá i obecně prospěšná společnost Člověk v tísni, humanitární organizace s globální zkušeností:

"Člověk v tísni právě teď zvažuje vypsání veřejné sbírky, která ale nepomůže právě teď, to bychom dělali jenom gesta, protože než se peníze sejdou a než se podaří realizovat na místě, to bude trvat přinejmenším několik málo týdnů. Takže vybírat budeme na obnovu, což je něco, co bývá v takových situacích těžší než pomoc okamžitá, protože Írán zmizí z prvních stránek a z témat vysílání během týdne, deseti dnů, ale ta potřeba bude trvat třeba rok.,"

říká Šimon Pánek, hlavní koordinátor humanitární pomoci v rámci Člověka v tísni, a dodává, že navzdory prvotní nepříliš dobré komunikaci s českými vládními místy se koordinace pomoci zlepšuje:

"Doufám, že v období obnovy, na které se Člověk v tísni, ale třeba i další humanitární organizace, specializují - vzhledem k tomu, že nejsme záchranářská organizace, neumíme vyprošťovat lidi ze sutin, - a umíme nastoupit třeba týden poté. Takže tam se právě síly a finance získané z privátních zdrojů, tedy i ze zdrojů nevládních organizací, a ze zdrojů státních sejdou, abychom tam jako Česká republika mohli nechat nějakou vizitku o tom, že nám šlo nejen o to se ukázat v první, okamžité fázi, ale nezapomenout na období obnovy, které bývá těžké a dlouhé."

Velikost pomoci Íráncům nejvíce závisí na ochotě lidí soucítit s cizím neštěstím. Přestože se na zvláštních kontech Člověka v tísni, určených pro pomoc Iráku, Afghánistánu, Kosovu, ale také na ryze tuzemském povodňovém účtu, brzy sešly vysoké částky, výši potřebné nebo dosažitelné finanční pomoci Íránu Šimon Pánek stanovit neumí:

Záchranáři se psy odpočívají před svými stany v íránském městě Bám,  foto: ČTK
"Nedokážu, protože nevím, jak moc budou lidé, až se o Íránu za pět dní přestane mluvit, ochotni reagovat na inzeráty, spoty, na připomínku "Zkuste si vzpomenout na lidi, kteří jsou na tom hůře než my", protože nejenže žijí v chudší zemi, ale ještě v jejich kraji bylo silné zemětřesení. Doufám, že se v prvním období sebere alespoň milion korun, myslím, že by to bylo dobré. A kdyby se k tomu přidaly nějaké státní prostředky, aby se dalo pomoci konkrétnímu zařízení, třeba konkrétní škole nebo konkrétní malé nemocnici. To podle mě má smysl."

Sbírku již také vyhlásil Český červený kříž a na povolení zřídit konto čekají další humanitární organizace. O uvolnění dalších státních prostředků na pomoc Íránu by mohla rozhodnout česká vláda, ta se ale sejde až 7. ledna a podle informací z Úřadu vlády se zatím neuvažuje o tom, že by se ministři sešli na mimořádném zasedání.