Do knihovny v pyžamu

‘La noche con Andersen’
0:00
/
0:00

Rekordní počet čtenářů se chce letos zúčastnit literární Noci s Andersenem. V knihovnách, školách, skautských klubovnách, ale také v Českém rozhlase, v nemocnici nebo zoologické zahradě se chystá nocovat na 60.000 dětí a dospělých. Nocování s knihou se letos koná podvanácté. Málokdo si v roce 2000 pomyslel, že z nenápadné oslavy Mezinárodního dne dětské knihy v jediné knihovně, se vyklube akce s mezinárodní působností. Vše začalo v knihovně v Uherském Hradišti. Ještě před vypuknutím akce jsme zavolali organizátorce Haně Hanáčkové.

"Nápad s přespáním v knihovně nás napadl po přednášce renomovaného psychologa Václava Mertina, který byl v roce 2000 u nás na přednášce. Povídal nám o tom, jak je důležitá ta chvilka rodičů s dětmi před spaním, jak je dobře, když mají rodiče možnost si s dětmi sednout, číst si a věnovat sami sobě určitý čas. To byl v podstatě spouštěč. Nejbližší datum, které by se nám hodilo, aby to souviselo s knížkami, byl 2. duben a ten slavíme nejenom v knihovnách, ale také všude jinde jako mezinárodní den dětské knihy. A tak jsme přenocovali s prvními 25 dětmi v knihovně. To byl rok 2000. Poté, když jsme o této akci povídali, tak nám to všichni záviděli a rozhodli se, že se k nám přidají a tak se od roku 2001 prvních 35 knihoven domluvilo, uspořádaly společnou první noc a od roku 2001 už počítáme regulérní ročníky."

Poprvé přišlo 25 dětí. Kolik chodí dnes?

"My jsme limitovaní místem. Zájem je veliký, bohužel nemůžeme vzít víc. 25 je maximum, letos budeme mít 22 dětí."

Jak vše probíhá? V kolik děti přichází a jaký máte letos program?

Foto: Martin Kutil
"Noc s Andersenem probíhá na každém místě jinak. U nás letos děti přijdou po šesté hodině, trochu se obeznámí s prostorem, rozloží si spacáky a v sedm hodin potom všechno vypukne. Dorazí herec Slováckého divadla Vladimír Doskočil, po něm přijdou policisté s policejním psem a ukážou nám jeho výcvik. Ukázka z knížky, která teprve vyjde, je o chlapci, který spadl z nebe a ta kapitola se bude číst téměř na všech místech. Tam je chlapeček, který ničí majetek a my na to navážeme, takže policisté nám ukážou jak pracují, jak se pátrá, vysvětlí dětem praktiky policejní služby. Potom vyrazíme s dětmi ven na hasičskou zbrojnici, aby to bylo zajímavé i pro kluky. A pak si rozložíme spacáky a budeme jenom číst a číst, až děti usnou."

Kromě knihoven nocuje i spousta škol. Více, jestli se nocuje v českých školách a knihovnách i v zahraničí?

"Noc s Andersenem má jedno velké specifikum. My jsme všichni spojeni společnou konferencí Andersen, máme společný chat, všichni o sobě víme. To je to kouzlo, které láká mnohé knihovny a školy k tomu, aby se k nám přidaly. My si předáváme zprávičky, víme o sobě, víme o všech dětech, které nocují. Spočítali jsme, že se zúčastní 1174 spacích a čtecích míst, což čítá zhruba 60 tisíc účastníků. Také s námi nocují děti v Polsku, ve Slovinsku, v Chorvatsku, v ukrajinské Oděse český krajanský spolek a děti v českých Školách bez hranic v Londýně, v Ženevě, v Paříži, v Drážďanech, v Berlíně, Frankfurtu nad Mohanem a dokonce v australském Sydney a v americkém Baltimore."

Foto: Martin Kutil
Získáváte díky Noci s Andersenem nové čtenáře?

"Určitě. Noc s Andersenem láká do knihoven nové čtenáře. Je to proto, že na Noc s Andersenem se nemůže dostat jen tak někdo. Musí to být dítě, které známe, které k nám chodí do knihovny, které je čtenářem. Mají to za odměnu. Takže ten, kdo se chce zúčastnit třeba příštího ročníku Noci s Andersenem, se musí stát pravidelným čtenářem naší knihovny a může získat nocování za odměnu. U nás účastníky losuje pan ředitel, takže my všechny přihlášky dáme do klobouku a pan ředitel vylosuje dvacítku šťastných, která se může zúčastnit nocování u nás."