Do Prahy přijíždí japonský ministerský předseda
Do České republiky přijíždí po císařském páru i japonský ministerský předseda. Džuničiró Koizumi do Prahy přiváží nejen mluvícího robota, ale pravděpodobně i další investice.
"Pan premér položí věnce k soše sv. Václava a k pomníku Jana Palacha a Jan Zajíce na václavském náměstí, protože na zítřek 21. srpna připadá výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy. Zítra odpoledne bude mít pan premiér oficiální jednání s panem premiérem Špidlou a večer pak pan premiér Špidla uspořádá oficiální večeři. Dvaadvacátého dopoledne bude mít pan premiér besedu s představiteli japonských průmyslových kruhů, které investují v České republice."
V České republice již několik let podniká Čechojaponec Tomio Okamura, jehož cestovní kancelář zprostředkovává Japoncům návštěvu Prahy a dalších pamětihodných míst. Podle Okamury je třídenní návštěvu japonského premiéra - vzhledem k četnosti jeho cest do zahraničí - třeba především chápat jako ocenění podnikatelského prostředí v Česku:
"To, že někam japonský premiér přijede, je pro tu kterou zemi velké vyznamenání a čest, zvláště jde-li o takto malou zemi. Tento krok se v Japonsku dělá velmi obezřetně. Podle mého názoru k tomuto kroku přispěla obrovská investice Panasoniku v Plzni nebo investice, která dosud probíhá, tedy výstavba obrovské továrny Toyoty v Kolíně. To jsou signály o stoprocentním bezpečí, o stoprocentní důvěře v tu kterou zemi. V tuto chvíli v Česku působí 116 japonských firem a je tady téměř 50 japonských továren, včetně těch rozestavěných. Právě tyto obrovské korporace daly signály nejen politikům, ale i ostatním firmám, že je to tady v pořádku a nikdo se tím pádem nebojí. Domnívám se, že jde o vyvrcholení faktu, že Japonci jsou v současné době na prvním místě v objemu investic na zelené louce."Džuničiró Koizumi, mezi jehož záliby patří mimo jiné heavy metal a vážná hudba, se v Praze chystá projevit také jako obdivovatel jednoho z nejznámějších českých spisovatelů. Na večeři s Vladimírem Špidlou chce Koizumi přijít s robotem ASIMO firmy Honda, který umí česky. Jeho přítomností chce složit hold Karlu Čapkovi, v jehož divadelní hře R.U.R. se v roce 1920 výraz "robot" objevil vůbec poprvé.