Do registrů krvetvorných buněk v Česku se hlásí rekordní početdárců

Odběr kostní dřeně, foto: Chad McNeeley / Navy News Service, public domain

V Česku přibývá dárců krvetvorných buněk. Jen v pražském IKEMu evidují téměř 30 tisíc lidí, kteří jsou ochotni svými buňkami pomoci pacientům s leukémií. Za poslední rok se jich přihlásily dva tisíce.

Odběr kostní dřeně, foto: Chad McNeeley / Navy News Service, public domain
"Jsme za ně velmi rádi, samozřejmě musí všichni splňovat podmínky vstupu. V každém případě bych ale ráda apelovala na mladou generaci, aby do registru vstupovali i mladí lidé a aby nám doplňovali naši databázi. Štěp od mladého člověka je pro úspěšnost transplantace vždycky lepší,"

řekla naší kolegyni Evelyně Kulíškové Gabriela Hošková z Českého registru dárců krvetvorných buněk pražského Institutu klinické a experimentální medicíny. Ten vznikl už v roce 1991. Přírůstek počtu dárců za letošní rok - k 1. září se přihlásilo přesně 2118 osob - je rekordní. Je to dáno i tím, že registr zvýšil horní věkovou hranici dárců z 35 na 40 let. Podle vedoucí registru v IKEMu Marie Kuříkové tak kontaktovali novou skupinu potenciálních dárců:

"My si myslíme, že jsme opravdu oslovili skupinu mladších mužů, kteří si nejvíc stěžovali, že když konečně dostali rozum, tak už jim vstup do registru neumožňujeme."

Při úhradě vstupních vyšetření v IKEMu finančně vypomáhají Nadace Kapka Naděje a společnost Shell. Obdobný registr funguje od roku 1992 v Plzni. Ten letos oznámil, že má pět tisíc nových dárců. Tam však věkovou hranici zatím nezvyšují. Podle lékařky Jany Navrátilové z Českého národního registru dárců kostní dřeně na jejich věku dost záleží:

"Optimální transplantace kostní dřeně jsou s dárci mladšími. Samozřejmě ve chvíli, kdy nelze dárce najít, přistoupí se i k dárci staršímu. Na druhou stranu jsou dárci v registru, pakliže jsou zdraví, až do šedesáti let. U staršího dárce je ale často problém, aby byl pro vlastní odběr zcela zdráv."

Krvetvorné buňky se od dárců získávají buď přímo z kostní dřeně, nebo odběrem krve. Jejich transplantace pomáhá pacientům s leukémií a dalšími poruchami krvetvorby. Úspěšnost léčby pomocí transplantace je přitom u dospělých pacientů až osmdesátiprocentní, u dětí se pohybuje dokonce kolem 90 procent.