Dosud největší protiteroristické cvičení Podzim 2005

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

V noci ze čtvrtka na pátek proběhlo v Praze největší protiteroristické cvičení, jaké se dosud v České republice uskutečnilo. Na Náměstí republiky likvidovali záchranáři následky sebevražedného atentátu v metru, na nádraží v Holešovicích zasahovali proti nastražené výbušnině v autobusu. Ve stejný čas likvidovali i výbušniny ve vlaku v Kralupech nad Vltavou. Vilém Faltýnek sledoval průběh zásahu na Náměstí republiky. O celé akci hovořil s policejním prezidentem Vladislavem Husákem.

Foto: ČTK
"My máme standardní operační postupy nacviceny při denní činnosti. Policie má svoje, hasiči mají svoje postupy, záchranná služba také, a teď jde o to, aby se tyto subjekty podělily o svoji práci na místě, ale zároveň aby si nepřekážely. Protože Policie musí například udělt některé důkazní kroky, zajistit stopy, a pokud se řekněme hasiči budou po místě pohybovat neomaleně, tak celou řadu těchto důkazů můžou zničit. Takže jedním z cílů je, abychom si ty věci prozkoušeli."

Foto: ČTK
Jiří Štěpánovský z hasičského sboru je spoluautorem scénáře celé akce. Co bylo při přípravě projektu pro autory důležité zachytit?

"Především prvotní vyrozumění, proniknutí informace o tom, co se stalo, na řídící složky integrovaného záchranného systému. Primátor byl o události informován do 4 nebo 5 minut. taky jste viděli, že tady kolem půl druhé byl."