Druhá Babišova vláda požádá o důvěru v červenci

Foto: ČTK/Kamaryt Michal

Česko má novou vládu a staronového premiéra. Kabinet Andreje Babiše jmenoval ve středu ráno prezident Miloš Zeman.

Foto: ČTK/Kamaryt Michal

V pořadí už druhý kabinet sestavoval šéf hnutí ANO a vítěz podzimních voleb Andrej Babiš dlouho. Jeho vznik doprovázely spory o ministry i vnitrostranické referendum ČSSD o tom, zda do vládní koalice s ANO vůbec vstoupit.

Ve středu menšinovou vládu, která by se měla opírat o hlasy komunistů, jmenoval prezident Miloš Zeman. Ten také slíbil, že bude vládu ve sněmovně podporovat:

"Předstoupím před Poslaneckou sněmovnu, abych podpořil tuto naši vládu. V září, jako každý rok, navštívím tuto vládu při projednávání zákona o státním rozpočtu."

Boj proti korupci, ilegální migraci…

Šéf ČSSD Jan Hamáček se stal místopředsedou kabinetu, ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) bude předsedkyní legislativní rady. Priority nové vlády Babiš představil hned po jmenování:

"Naše vláda bude především bojovat za bezpečnost našich lidí. Budeme bojovat proti ilegální migraci, budeme bojovat za naše zájmy v Evropě. Naše vláda bude bojovat proti korupci, plýtvání, byrokracii. Naše vláda udělá všechno proto, aby naši lidi měli lepší život. Máme na to, abychom se vrátili na špičku Evropy. Tam, kde jsme byli za Masaryka."

Nad ministerstvem zahraničí je stále otazník

Miroslav Poche,  Jan Hamáček,  foto: ČTK/Kamaryt Michal
Největší spory se vedly o post ministra zahraničních věcí. Europoslanec Miroslav Poche nevyhovoval prezidentovi. Zeman opakovaně uvedl, že mu vadí jeho postoj k migraci a k Izraeli. Poche vadil také komunistům.

Zeman Pocheho nakonec opravdu nejmenoval. Úřad tak zatím povede předseda sociálních demokratů Hamáček.

Vláda byla jmenována 27. června, tedy na Den památky obětí komunistického režimu. V tento den v roce 1950 byla po politickém procesu popravena Milada Horáková. Opoziční politici z KDU-ČSL, STAN a Pirátské strany uvedli, že jmenování první polistopadové vlády s podporou komunistů považují za výsměch obětem minulého režimu. TOP 09 nesouhlasí s tím, že prezident nejmenoval plnohodnotného ministra zahraničí. Podle předsedy strany Jiřího Pospíšila to Česko v mezinárodní politice znevýhodní.

"V tuto chvíli se v Evropské unii řeší otázka migrace. Je třeba, aby Česká republika při jednáních v Bruselu vystupovala velmi aktivně a pokud nemáme ministra zahraničí, tak se obávám, že České zájmy nebudou na těch jednáních dostatečně hájeny."

Nový kabinet se hned po ceremoniálu sešel k prvnímu jednání. O důvěru požádá 11. července.