Druhý pilíř penzijního systému

Foto: Pierre Amerlynck / Stock.XCHNG
0:00
/
0:00

Návrhy zákonů nutné pro vytvoření druhého pilíře důchodového systému a úpravu dosavadního důchodového připojištění schválila ve středu vláda. Zároveň se rozhodla požádat Poslaneckou sněmovnu o projednání obou zákonů ve zrychleném řízení. Proti navrhované důchodové reformě se stavějí odbory, opozice, připomínky má i Asociace penzijních fondů.

Foto: Pierre Amerlynck,  Stock.XCHNG
Vláda odsouhlasila, že lidí si budou moci vyvést do soukromých penzijních fondů tři procenta z odvodů na sociální pojištění. Zároveň však k nim budou muset přidat další dvě procenta ze svého. Pro tuto možnost se budou moci rozhodnout lidé do dovršení pětatřiceti let. Ti starší pak nejpozději do konce roku 2012. Pokud si střadatel tuto možnost nezvolí, zůstane dál v průběžném penzijním systému. Po jednání vlády to potvrdil ministr financí Miroslav Kalousek:

"Návrh legislativně upravuje možnost každého občana České republiky staršího osmnáctí let vyvázat se částečně z průběžného pilíře třemi procenty, a s dalšími dvěma procenty, které si přidá ze svého, ukládat tyto prostředky ve druhém pilíři u některé ze společností, která bude mít povinně certifikovány čtyři fondy pro různé strategie investování."

Miroslav Kalousek
Podle ministra Kalouska se lidé nebudou muset o své prostředky v soukromých fondech bát, protože budou jištěné. Ve fondech bude důsledně oddělený majetek akcionářů a střadatelů:

"Vklady nejsou a nesmějí být předmětem konkurzní podstaty. V případě, že by nějaká společnost se dostala do takového problému, že by musela vyhlásit konkurz, tak konkurzu podléhá pouze majetek akcionářů, zatímco vklady klientů přecházejí do jiné zdravé společnosti. Střadatel o své peníze nepřichází."

Jiří Rusnok
Prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok soudí, že princip systému je nastaven správně a odpovídá zahraničním modelům. Otevření druhého pilíře i pro starší lidi ale považuje zbytečné. Naopak kvůli tomu, že pro lidi do 35 let je nepovinný, se podle něj do systému nepodaří dostatečně zapojit mladší věkové skupiny:

"Já myslím, že to je jedna z klíčových chyb. To je prostě v rozporu s doporučeními odborníků a s potřebou zajistit pro mladší generace budoucí dodatečný zdroj důchodů. A protože mladí lidé samozřejmě mají řadu jiných výdajových priorit, tak v tom dobrovolném systému účast nebude dostatečná."

Vládou navrhované změny v důchodovém systému zásadně odmítá opozice. ČSSD vadí, že tak zásadní reformní kroky s ní, jak řekl předseda strany Bohuslav Sobotka, vláda neprojednala:

Bohuslav Sobotka
"Není dost dobře rozumné ze strany vlády, aby schvalovala jakékoliv pokračování důchodové reformy bez toho, aniž by proběhlo jakékoliv jednání mezi vládou a opozicí v této věci. Já chci potvrdit v tuto chvíli, že sice zazněl veřejný příslib předsedy vlády, že takovéto jednání bude uskutečněno, ale zatím k němu sociální demokracie žádnou pozvánku nedostala. Je potřeba, aby proběhlo jednání mezi vládou a opozicí, jinak ty změny mohou být pouze dočasné a po příštích volbách se zase tyto systémy budou muset korigovat."

Tzv. druhý pilíř důchodového pojištění, tedy individuální spoření, by měl platit od roku 2013. Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o projednání obou zákonů ve zrychleném řízení. Premiér Petr Nečas chce, aby normy byly společně s dalšími vládními reformními návrhy projednány na mimořádné schůzi 12. a 13. července. Ministři je schválili jednomyslně, řekl předseda vlády. Všichni členové kabinetu počítají s tím, že do spoření vkročí. Petr Nečas prý kvůli tomu, aby neriskoval chudobu, ministr zdravotnictví Leoš Heger už je ve věku seniorů, rozhodnutí ale doporučí svým synům. Nevěří tomu, že by peníze mohl střadatelům někdo vzít, jako se stalo generaci jeho otce a dědečka.

Pokud vládní návrhy projdou oběma komorami českého parlamentu a podepíše je prezident, budou mít lidé na výběr čtyři možnosti investování peněz s různým rizikem, ale i rozdílnou mírou výnosů. Penzijní společnosti budou muset spravovat jejich peníze ve čtyřech fondech - všeobecném, který má investovat do státních dluhopisů, konzervativním, vyváženém a dynamickém. Správní poplatky budou odstupňovány podle investiční strategie fondu.