Koalice ustoupila, reforma bude

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Vládní koalice slevila ze své vize důchodové reformy. Premiér Petr Nečas po čtvrtečním jednání špiček koaličních stran, tzv. K9, prohlásil, že pro plán z minulého týdne byly připraveny hlasovat pouze dvě strany vládní koalice, s výhradami přišly Věci veřejné. Po této kritice z vlastních řad i od prezidenta Václava Klause vláda ustoupila z představ o sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty a její sjednocování protáhla o víc než rok.

Petr Nečas  (vlevo) a Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Změny sazeb daně z přidané hodnoty od ledna 2012 oznámil po jednání K9 premiér Petr Nečas:

"Základní daňová sazba ve výši 20 procent, snížení daňová sazba ve výši 14 procent, od 1. ledna roku 2013 dojde ke sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty do jedné sazby 17,5 procenta, bez výjimek."

Původní návrh počítal s dvacetiprocentní sazbou od letošního podzimu. Vláda tedy získá do státního rozpočtu méně prostředků, než čekala; v příštím roce by to mělo být 27 miliard korun, o rok později o čtyři miliardy víc. Podle premiéra Nečase ale bude také potřeba méně peněz na kompenzace pro některé domácnosti:

"I vzhledem k pohybům sazeb daně z přidané hodnoty bude například podstatně nižší tlak na sociální kompenzace jak v oblasti valorizace důchodů, tak v oblasti daňové slevy na dítě. Čili tam uspoříme jisté výdaje. Uspoříme prakticky 20 miliard korun tím, že nebude uplatněno snížení odvodů na sociální pojištění, takže tam v podstatě vzniká prostor především v roce 2013, kdy bude zavedena jednotná sazba daně z přidané hodnoty."

Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Dosaženou dohodu ocenil i ministr financí Miroslav Kalousek:

"Tou největší cenou je nepochybně cena dohody, že se vládní koalice dohodla na konceptu, který provede důchodovou reformu a že to odhodlání je zdůrazněno také tím, že vláda s hlasováním o příslušných novelách zákonů spojí hlasování o své důvěře. Z tohoto hlediska mohu za TOP 09 říct, že jsme velmi spokojeni, protože realizaci důchodové reformy pokládáme za nezbytnou."

Podle místopředsedy Věcí veřejných, ministra dopravy Víta Bárty bude koalice ještě jednat o kompenzacích pro některé domácnosti:

"Sociální dopady na občany budou menší. Až ministerstvo práce a sociálních věcí spočítá dopady na rodiny s dětmi s hlediska nové konstrukce zvyšování DPH, tak i nad tímto principem si budeme hledat potvrzení toho, co je na stole."

Sociální demokraté nejsou spokojeni ani s novou podobou důchodové reformy. Místopředseda strany Lubomír Zaorálek si také stěžuje, že vláda s ČSSD o podobě reformy příliš nejedná:

Lubomír Zaorálek,  foto: ČTK
"Je to v něčem ještě horší než byl ten minulý návrh, protože už nejsou žádné výjimky na potraviny, léky a podobně. Prostě všechno bude v jedné sazbě. Ten princip, který my odmítáme, že tady dojde k plošnému postižení lidi bez jakýchkoliv sociálních rozdílů, to je něco, o čem sociální demokracie od začátku říká, že je pro nás nepřijatelné. Pokud vládní koalice znovu přichází s návrhy, ve kterých opakuje principy, které my jsme odmítli, tak je to vlastně velmi sporná výzva k debatě."

Lubomír Zaorálek připustil, že pokud sociální demokraté vyhrají volby, převedou úspory občanů naspořené v penzijních fondech zpět pod správu státu.

Prezident Hospodářské komory Petr Kužel, který dříve kritizovat tak prudké zvýšení sazby DPH, nyní řekl, že dosažený kompromis se blíží jeho ideálním představám:

"Hospodářská komora České republiky a podnikatelé vyhráli. Vláda začala komunikovat s podnikateli a její racionální návrhy na změnu DPH budou ve dvou krocích, a tím následným, tedy od roku 2013, bude téměř návrh Hospodářské komory, a to je 17,5 procenta."

Potravinářská komora se ale obává, že Češi budou za potraviny dávat víc, než lidé v okolních zemích. Svaz knihkupců a nakladatelů proti plánovanému zvýšení DPH shromáždil na 100 tisíc podpisů. Podle majitele nakladatelství Grada Romana Svitáka není vládní kompromis dostatečný:

"Z hlediska nakladatele se na to dívám tak, že to je bezvýznamný ústupek. Je to pořád otázka investování, jestli chceme, nebo nechceme, aby česká veřejnost měla lepší vztah ke vzdělanosti, ke knihám a podobně. A tak si myslím, že těch 17,5 procenta je stejných jako 20 procent, to není žádný rozdíl."

Vláda teď chce o návrhu jednat se sociálními demokraty.