Důvěra Čechů v evropské instituce roste
Hospodářská krize ještě nějakou dobu potrvá, myslí si 55 procent Čechů. Stejný výsledek je v očekávání hospodářského vývoje i v průměru za celou Evropskou unii. Ukázaly to minulý týden zveřejněné výsledky průzkumu Eurobarometr, který se uskutečnil na přelomu loňského října a listopadu. Češi jsou ale podle něj skeptičtější než evropský průměr v otázce stavu i vývoje domácího hospodářství.
"Pomalu se šíří názor, že samo členství není ani dobrá, ani špatná věc, a spíše se zabýváme tím, co to dává. Teď vidíme, že to dává ekonomické výhody, to je realita, plynou sem peníze z evropských fondů, vidíme, že třeba existují předpoklady pro nějakou společnou evropskou politiku v oblasti bezpečnosti, a to jak vnitřní, tedy boj proti kriminalitě, tak v zahraničním smyslu slova, tedy evropská obrana."
Vyšší důvěra v evropské než v národní instituce je typická pro všechny státy Unie, říká Vojtěch Hündl, který data pro Evropskou komisi zpracoval:
"Nejsme žádnou výjimkou, takto to má vlastně většina zemí Evropské unie, že více věří těm jakoby vzdálenějším evropským institucím než těm národním.U nás je trochu výjimka s národní vládou. V Eurobarometru vyšlo, že jí věří 37 procent populace, což je nadprůměrné ve srovnání s Evropou."
Mezi patnáctkou "starých zemí" Evropské unie je rozdíl mezi důvěrou v evropské a domácí instituce menší než u nových členských zemí, které do unie vstoupily v letech 2004 a 2007. 63 procent Čechů si podle Eurobarometru myslí, že vstup Česka do Evropské unie přinesl zemi výhody. Nejméně efektivní při řešení dopadů krize je podle Čechů národní vláda, naopak nejlépe prý s krizí bojují země G 20. Češi se také staví skepticky k roli společné měny eura na průběh krize. Podle 56 procent dotázaných euro její dopady nezmírňuje. V zemích, které už společnou měnu zavedly, naopak mírně převažuje pozitivní hodnocení jejího vlivu. Vedoucí zastoupení Evropské komise v Česku Irena Moozová kladně hodnotí rostoucí důvěru Čechů v evropské instituce:"Pro nás, jako zastoupení Evropské komise, která se snaží přiblížit politiky Evropské unie českým občanům, je důležité sledovat také, zda občané se dokáží orientovat v jednotlivých politikách. Tady je zajímavý třeba narůst podpory společné zemědělské politiky. No a samozřejmě v neposlední řadě i ten fakt, že Evropskou komisi a Evropský parlament považují za důvěryhodné instituce, které mají pro ně význam."