Dvořáková: Za aférami jsou spíše ekonomické zájmy různých vlivových skupin

Poslanec ČSSD Michal Kraus, foto: ČTK

Loni touto dobou začínala aféra s bytem premiéra a šéfa ČSSD Stanislava Grosse. Končila na jaře jeho odchodem z funkce premiéra. Letos je zde náběh na aféru s poslancem ČSSD Michalem Krausem. Tentokrát jde o kakaové boby v Ghaně. Jsou mezi oběma případy nějaké shodné rysy? Na to jsem se zeptal politoložky Vladimíry Dvořákové z Vysoké školy ekonomické.

"Všechna taková obvinění mají samozřejmě určité shodné rysy. Něco se objeví v novinách, nejdříve nějaká stručnější informace, potom se ta informace nějak rozvíjí. Viděla bych to tak, že asi nejde o nějaké náhodné informace, ale o kampaně, které jsou před určitým způsobem připravené, a sonduje se, jestli je možné ke rozvíjet na základě reakce toho kterého politika."

Před několika dny se na tapetě ocitl jiný sociální demokrat, ministr Zdeněk Škromach. Je to naopak kauza poslance ODS Vladimíra Doležala, který tento týden složil svůj mandát. Dají se, podle vás, tyto kauzy Kraus, Škromach, Doležal zařadit už k prvním vlaštovkám letošní volební kampaně?

Poslanec ČSSD Michal Kraus, foto: ČTK
"Myslím, že to s předvolební kampaní může souviset. Může to ale také souviset s tím, co je občas naznačováno, a já si nejsem jista, zda je to pravda nebo ne, že se totiž do politiky promítají i určité privátní ekonomické zájmy, konflikty mezi některými skupinami, které mají určitý vliv na média. V případě Škromacha se také naznačovalo, že tam také mohl být spíše nějaký osobní zájem, osobní zájem kohosi, kdo chtěl přes Škromacha poškodit někoho dalšího. Já bych tedy viděla spíše určité nebezpečí v tom, že ty kampaně nejsou vyvolány tím, že novináři objeví něco nového, nýbrž že jde ve většině případů o kampaně, které sledují určitý jasný cíl. Tím není očištění politické scény. Ty kampaně jsou jednoznačně namířeny proti určité skupině lidí. A nemusí to být nutně spjato s politiky. Nemyslím si, že by to byly kampaně, které organizuje ODS proti ČSSD nebo ČSSD proti ODS, ale že do toho vstupují některé podnikatelské subjekty, konflikty v rámci ekonomické sféry. A to mě připadá nebezpečné. Otázka, kdo stojí za těmi kampaněmi, je hodně důležitá. Samozřejmě nezpochybňuji, že mohou být problémy u pana Grosse, který nedokázal pořádně občanům vysvětlit, kde vzal ty peníze na byt. Jsou jistě problémy i s některými poslanci. Na druhé straně Škromach tu kauzu rychle ukončil, protože jasně ukázal potvrzení, že si všechno zaplatil sám, takže není co dál rozvíjet."

Komentátor Mladé fronty Dnes projevil nedávno znepokojení nad různými tajemnými audio a video nahrávkami, které se čas od času zničehonic objevují v médiích. Klade třeba otázku, kde celá léta ty nahrávky byly, kdo je pořídil. Podle něj je nutné tajemství těchto nahrávek rozmotat. Je to možné?

"Myslím, že v tom kus pravdy. Bylo by třeba to rozmotat. Je ale velmi obtížné to udělat, jak se dostat k těm lidem, kteří delší dobu ty nahrávky měli u sebe. To propojení ekonomiky, politiky a případné napojení na některé skupiny organizovaného zločinu mi tak trochu připomíná, kdybych měla srovnávat, situaci v Itálii před onou velkou kauzou, akcí soudců Čisté ruce. Je velmi obtížné se do toho dostat."

Jsou, podle vás, nějaké náznaky toho, že by letošní volební kampaň mohla být ostřejší než bývala v minulosti? Letos jde o hodně, o přežití celého vedení ODS a v podstatě i vedení ČSSD.

"Dá se samozřejmě očekávat, že kampaň bude ostřejší, i když obě strany pod určitým tlakem veřejného mínění začaly naznačovat, že by se mohly chovat slušněji, argumentovat fakticky, že nebudou vytvářet skandály. Jenže tady je právě otázka, zda ty skandály nebudou vznikat jaksi vně stranického prostředí. Mám pocit, že už se pohybujeme spíše v tom zákulisí, že někdo chce tu volební kampaň, výsledky voleb ovlivnit z hlediska svých ekonomických či jiných zájmů."