E-maily ministerstva zahraničí zřejmě napadl jiný stát

Foto ilustrativa: Pexels / Pixabay CC0, public domain

E-mailové účty ministerstva zahraničí napadli hackeři. Jeden z útoků byl úspěšný. Podle expertů jej musel spáchat jiný stát, řekl ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nepronikli do interní sítě úřadu, v níž by se mohli dostat k tajným informacím.

Lubomír Zaorálek,  foto: ČTK
Hackeři se ale dostali do desítek e-mailových schránek zaměstnanců ministerstva včetně náměstků a ministra samotného. Zjištěním totožnosti pirátů byla pověřena skupina expertů pod vedením Národního bezpečnostního úřadu. "Naši nejlepší odborníci mi řekli, že charakter toho útoku je takový, že byl velmi sofistikovaný, že musel být prováděn nějakým zahraničním státem zvenku," uvedl ministr. "Připomínal útok, který byl proveden na internetový sytém Demokratické strany v USA," dodal Zaorálek. Z tohoto útoku přitom americké tajné služby obvinily Rusko.

Hackeři z emailových schránek stáhli obrovský objem dat, nicméně k tajným informacím z vnitřního komunikačního systému se podle Zaorálka nedostali. Šéf české diplomacie situaci řešil i s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Zvláštní pracovní skupina nyní hledá cestu, jak v budoucnu podobným rizikům předcházet. Zaoráel dodal, že kybernetické hrozby budou do budoucna vážným problémem pro bezpečnost. Věc označil za vážnou, překračuje podle něj hranice ministerstva zahraničí. Podotkl také, že podle něj v ČR chybí lidé, kteří by se kybernetické bezpečnosti věnovali, a že stát do problematiky investuje málo peněz.

Heckeři provedli v minulých letech řadu útoků

Foto ilustrativa: Pexels / Pixabay CC0,  public domain
Heckeři provedli v minulých letech řadu útoků na úřady i firmy. Například v roce 2012 během schvalování kontroverzní dohody proti padělatelství ACTA napadli lidé hlásící se k hnutí Anonymous řadu českých webů. Terčem útoku byly internetové stránky autorských organizací, ale i web ODS či stránky Poslanecké sněmovny a vlády. Hackeři také získali databázi z webu exekutorské komory a data umístili na internetu. V roce 2013 napadli českou burzu s virtuální měnou bitcoin a vykradli bitcoinové peněženky.

V roce 2016 se stal cílem útoku twitterový účet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Objevily se na něm falešné komentáře vyzývající k nenávisti vůči uprchlíkům. Hackeři hlásící se k Anonymous napadli i weby některých firem patřících ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO). Žádali zrušení elektronické evidence tržeb a zákona o hazardních hrách.

Sněmovna projednává nové pravomoci v oblasti kybernetické bezpečnosti

Poslanecká sněmovna nyní projednává předpis, který by měl dát Vojenskému zpravodajství nové pravomoci v oblasti kybernetické bezpečnosti. Podle kritiků by však novela mohla zpravodajcům umožnit plošný sběr dat na internetu. Nedostatečná je i kontrola. Premiér by byl rád, aby předpis prošel Parlamentem, ale ne v podobě, která by mohla vzbuzovat pochybnosti. Zajištění kybernetické obrany Česka není aktuálně v zákonech ošetřeno. Norma předpokládá, že by v případě krajní situace zpravodajci mohli přistoupit i ke kybernetickému protiútoku.