Ekonomové kritizují vládní prohlášení

Stanislav Gross, foto: ČTK

Pět hodin jednali ve čtvrtek lídři vládní koalice o podobě programového prohlášení vlády. Premiér Stanislav Gross konečnou dohodu označil za kompromis, jehož cílem je podpora hospodářského růstu České republiky. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Zleva předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, šéf ČSSD a premiér Stanislav Gross a předseda US-DEU Pavel Němec (Foto: CTK)
Grossův kabinet chce podpořit rodiny s dětmi, navrhuje například zavedení novomanželských půjček nebo vyplácení tisícikorunového příspěvku pro prvňáky. Do vládního prohlášení se ale dostala i majetková přiznání nebo povinné zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí, které mají pomoci při odhalování daňových úniků. S tím žádná předchozí vládní dohoda nepočítala. Ekonomové mají k programovému prohlášení řadu výhrad. A jaký je názor bývalého ministra financí a současného hlavního analytika Raiffeisenbanky Pavla Mertlíka?

"V ekonomické oblasti prohlášení nové vlády nepřináší mnoho nového. Především se nedotýká podstatných problémů české ekonomiky, jako je oblast penzijní, financování zdravotnictví a podobně, které ve svém souhrnu zatěžují mandatorními výdaji veřejné rozpočty jako celek a přispívají k zhoršování veřejného sektoru. Hlavní pozornost vlády se asi upře na podporu růstu. Bude se snažit odstraňovat notorické problémy české ekonomiky, jako je třeba pomalá registrace nových firem nebo změn ve firmách, jako je špatně fungující konkurzní zákon a podobně. Pokud se toto vládě povede, tak by to určitě ekonomice prospělo."

Podnikatelé protestují proti záměru vlády zavést registrační pokladny a obecně i proti progresivnímu zdanění, které vláda také chystá...

"Plány vlády v oblasti zdanění jsou zatím poměrně neurčité. Vláda nechce zvýšit míru zdanění, ale zmenšit některé odčitatelné položky, respektive změnit jejich konstrukci, která by vedla k tomu, že se část zdanění přesune na vyšší příjmové skupiny. Faktem je, že v mezinárodním srovnání míra rozdělení daňového břemene je u nás soustředěna na střední příjmové skupiny, zatímco v řadě jiných zemí je to rozložení vyrovnanější mezi střední a vyšší příjmové skupiny."

Co soudíte o takových návrzích, jako je opětné zavedení novomanželských půjček nebo podpora prvňáků? Má to smysl pro dlouhodobější koncepci podpory rodin?

Stanislav Gross (Foto: CTK)
"Podpora prvňáků v té podobě, že dostanou jednorázový příspěvek v době, kdy poprvé vstoupí do školy, je zjevný nesmysl, protože náklady na vstup do školy jsou stejné v první třídě jako v druhé nebo třetí třídě. Čili to je pouhé populistické gesto. Co se týče novomanželských půjček, pokud budou dobře definovány a umožní přístup mladým lidem k bydlení, tak to může být kladný krok."

Premiér Gross prohlásil, že nechce, aby jeho vláda byla pouze udržovací, a že během příštích dvou let chce jít do problémových oblast, i když to dál už nedefinoval. Má vůbec šanci něco takového udělat?

"Myslím, že má, byť omezenou těmi dvěma roky. Každopádně klíčovými problémy české ekonomiky jsou otázky veřejných financí a vysoké míry nezaměstnanosti. Co se týče veřejných financí, tak vláda bude zřejmě jen dokončovat ty kroky Sobotkovy reformy, které dosud nebyly v praxi realizovány, ale do ničeho dalšího se nepustí. Co se týče situace na trhu práce, to by předpokládalo liberalizaci cen nájemného bydlení, podstatné zpružnění školství, zejména vysokého, včetně zavedení školného. Čili mnohem hlubší reformu, než jakou vláda navrhuje. Dosavadní pohyb včetně nedávno schváleného zákona o zaměstnanosti jde přesně opačným směrem. To jsou věci, kde se vláda reforem vůbec nedotýká, nebo nejasně definovaným způsobem. Na větší změny během těchto dvou let skutečně nelze věřit."

Vládní prohlášení v zahraničně politické části počítá s uzavřením smlouvy s Vatikánem. Ekologové mají výhrady vůči tomu, že kabinet Stanislava Grosse chce jednat o stavbě jezů v chráněné krajinné oblasti na dolním Labi. Programové prohlášení vlády schválil ještě ve čtvrtek večer kabinet na svém mimořádném zasedání.