Ekotendr vzal za své

0:00
/
0:00

Vláda podle očekávaní zastavila miliardovou zakázku na odstranění starých ekologických škod. Odmítla totiž smlouvu se společností Marius Pedersen Engineering, která nabídla nejnižší cenu - za likvidaci škod by si účtovala necelých 57 miliard korun. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992 a měly být součástí takzvané superzakázky, je nyní asi 113 miliard korun.

Petr Nečas, foto: ČTK
Cílem zakázky bylo odstranit ekologické škody většinou v uzavřených průmyslových závodech, dohromady v 510 lokalitách. Likvidace těchto zátěží teď bude zatím pokračovat podle dosavadní praxe, kdy se na každou z lokalit vypisují jednotlivě tendry. To podle dřívějších vyjádření ministerstva financí může vést k rozdělení odpovědnosti mezi jednotlivé dodavatele a k následnému navyšování státních garancí.

Ekologický supertendr kritizovaly nevládní organizace i premiér Petr Nečas. Podle něj teď stát bude dál vypisovat tendry na jednotlivé lokality:

"Nicméně já očekávám, že se nejpozději v průběhu prvního čtvrtletí k tomuto vrátí porada ekonomických ministrů, aby vyhodnotila tu dosavadní proceduru. Nemyslím si, že je znovu oživitelná myšlenka jednoho velkého ekotendru. Jak bude vláda dál rozhodovat v těchto věcech, tak podle mého názoru bude záviset právě na výsledcích porady ekonomických ministrů."

Premiér Nečas také navrhuje, aby stát přehodnotil, zda všechny lokality skutečně potřebují ekologickou sanaci:

Miroslav Kalousek, foto: ČTK
"Aby se skutečně udělal posudek nebo chcete-li audit stávajících nesanovaných lokalit. Existují důvodné názory, že ve skutečnosti řada lokalit takovou sanaci nebo vůbec sanaci jako takovou dnes nepotřebuje, protože velmi často uplynulo i 20 let a i v odbourání některých škodlivých látek z půdy a z vody si dokáže velmi často příroda poradit sama. Jsou to zkušenosti nejenom z České republiky, ale i z některých dalších sousedních zemí."

Schválení smlouvy s vítězem ekotendru už dříve nedoporučil ani ministr financí Miroslav Kalousek:

"Řekněme, že to bylo na úrovni cen, které předpokládáme, že by nás to stejně stálo při stávajícím systému, to znamená žádné významné vylepšení. Těžko bych tvrdil, že je to neúměrně předražené, ale rozhodně bych nemohl s klidným svědomím vládě říct: Zcela určitě je to výhodnější, než ten stávající systém. Tuhle větu bych říct mohl, a protože jsem jí říct nemohl, tak jsem to také vládě nedoporučil."

Likvidace staré ekologické zátěže podle systému na každou lokalitu veřejná zakázka se zdá výhodnější i sociálně demokratickému ekonomickému expertovi Janu Mládkovi, který obří ekotendr kritizoval:

"Není tam třeba vymyslet nic jiného, jen se snažit, aby tam bylo co nejvíce soutěžících firem, aby tam nevznikaly různé komploty. že si tu zakázku dělí, jako bylo podezření v případě této velké. Tady není třeba vymýšlet nic zvláštního."

Rozhodnutí vlády uvítal také ředitel společnosti Transparency International David Ondráčka. Vláda podle něj nejen ušetří zhruba 35 miliard korun, ale zabrání i možné korupci:

David Ondráčka, foto: Ministerstvo vnitra ČR
"Zastavení ekotendru je skutečně velký protikorupční krok, protože se ukazuje, že se zastavil potenciální penězovod mimo státní rozpočet ve výši desítek miliard korun. A vnímám to jako signál, že některé věci prostě nemohou projít, a že veřejnost odborná, ale i nevládní, mediální, se proti těm úplně největším tunelům postaví, a že jim chce zabránit. Je to povzbuzení pro ty, kteří chtějí bojovat proti nehospodárnosti ve veřejném sektoru."

Ministerstvo financí nyní eviduje celkové garance týkající se staré ekologické zátěže za téměř 160 a půl miliardy korun, a to vůči 188 smluvním partnerům. Suma zahrnuje také garance, kterých se zrušený velký tendr netýkal. Likvidace starých ekologických škod se pro ilustraci týká například areálu Kovošrotu Praha v Kolíně, Českých Budějovicích nebo Praze. Dále šlo třeba o Papírny Jindřichov, areály společností Paramo, Unipetrol, Spolana, Mora Moravia, Velamos, Škoda Auto, OKD, Benzina nebo Avia. Největší garance se vztahují na společnost OKK Koksovny Ostrava.