Euroregion NISA: evropské fondy pomáhají i menším obcím
Plynofikace obcí, nové kanalizační stoky a čistírny odpadních vod, silniční obchvaty, ale i regenerace zničených lesních porostů - to vše za posledních třináct let umožnily finance z evropských fondů v Euroregionu NISA na pomezí severních Čech, Polska a Německa. Více se už dozvíte od Mileny Štráfeldové:
"Dělali jsme spádový stupeň na Ještědce, zreguloval se tok Ještědky. Pak jsme v roce 1999 postavili městskou knihovnu,"
uvádí příklady úspěšných projektů českodubský starosta Josef Müller. Například na vznik regionálního vzdělávacího centra přispělo Phare 50 000 eur. Evropské fondy však podle ředitelky Lenky Koškové pomohly i zdejší škole."Podařilo se nám navázat kontakt se školou v německém Obersdorfu kousek od Žitavy. V roce 2000 jsme podepsali partnerskou smlouvu a od té doby pořádáme spoustu různých aktivit, některé i s finanční podporou Phare."
Fond tak přispěl na pořádání dětské taneční soutěže nebo na mezinárodní dětský tábor. V Českém Dubu došlo od počátku 90. let k několika významným archeologickým nálezům, byla zde objevena neznámá středověká komenda johanitů. Podle starosty Müllera se proto město snaží získat další prostředky z evropských fondů i na regeneraci památek:
"Chtěli bychom kompletně předělat komendu jako zámek, jak vypadal v 18. století, a zregenerovat celé centrum památkové zóny, to znamená náměstí, chodníky, přístupovou komunikaci k johanitské komendě."
Po našem vstupu do Evropské unie bude možné žádat o prostředky ze strukturálních fondů. Mimo to poběží i dosavadní předvstupní programy, které mají být ukončeny až v roce 2006. V letech 2004 - 2006 tak bude moci Česká republika souhrnně získat z pomoci EU přes dvě miliardy EUR.