Evropská komise potvrdila, že podpoří ČR v otázce blokády hranic rakouskými odpůrci Temelína, Václav Klaus jednal o situaci kolem Temelína s rakouským

Temelín

Předseda poslanecké sněmovny Václav Klaus strávil v úterý celý den ve Vídni. Setkal se s rakouským prezidentem Thomasem Klestilem i s předsedou dolní komory rakouského parlamentu Heinzem Fischerem. Tématem jednání byl mimo jiné Temelín a blokáda společných hraničních přechodů rakouskými odpůrci této jihočeské jaderné elektrárny. Jednání sledovala Zdeňka Kuchyňová.

Václav Klaus se s rakouským prezidentem Thomasem Klestilem shodl, že by problém Temelína neměla řešit Evropská unie, na kterou se obrátila česká vláda. Podle jeho slov by si tuto otázku měly ujasnit vlády obou zemí. Obě strany označily jednání za konec fáze blokád a začátek fáze dialogu. Podle Václava Klause je hlavním problémem ve vypjatých česko-rakouských vztazích to, že není vyjasněno, kdo má s kým jednat a k chybám v komunikaci tak dochází na obou stranách. Rakousko například žádá vyjádření expertů v otázce bezpečnosti Temelína, přitom nemá nezávislý odborný úřad, který by mohl být partnerem pro české experty ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Ani po sérii jednání Václava Klause není jasné, zda je problém blokád hraničních přechodů zažehnán. Odpůrci Temelína totiž trvají na schůzce českého premiéra Miloše Zemana a rakouského kancléře Wolfganga Schüssela. Ta se ale v tomto týdnu rozhodně neuskuteční. Rakouský kancléř podle posledních informací totiž odlétá na návštěvu Asie.

Situací na české-rakouských hraničních přechodech, které v minulých dnech blokovali rakouští odpůrci Temelína, se zabývala i Evropská komise. Mluvčí komisaře Güntera Verheugena Jean-Christophe Filori prohlásil, že Brusel nepokládá blokádu v této chvíli za naléhavé téma. Je nadále připraven stížnost české vlády zkoumat, jelikož však protesty skončily, nebude se právní oddělení otázkou zabývat. Mluvčí zopakoval, že blokádou hranic Rakousko porušovalo dohodu o přidružení České republiky k Evropské unii. Filori dodal, že komise obdržela žádost o brzké setkání českého ministra zahraničí Jana Kavana s komisařem Verheugenem. Kavan potvrdil, že s ním bude jednat ve čtvrtek. Vztahy mezi Rakouskem a Českou republikou se tak po nejtěžší krizi mnoha posledních let pomalu vracejí k normálu. Podle posledních zpráv se připravuje jednání premiérů obou zemí.