Evropským stromem roku je Chudobínská borovice od přehrady Vír

Chudobínská borovice, foto: Ladislav Stalmach, CC BY-SA 4.0

Evropským stromem roku se stala 350 let stará Chudobínská borovice, která roste u přehrady Vír na Žďársku. Dostala 47.226 hlasů, stejný počet nových stromů za ně slíbili její fanoušci vysadit v okolí přehrady. Do Česka míří titul poprvé v desetileté historii ankety.

Chudobínská borovice,  foto: Ladislav Stalmach,  CC BY-SA 4.0

Hlasující v letošním ročníku ankety vybírali z 16 národních stromů. Druhý jinan z chorvatského Daruvaru dostal 28.060 hlasů a třetí ruský topol 27.411 hlasů. Celkově se sešlo 285.174 hlasů. Hlasování skončilo 29. února, poslední týden byly průběžné výsledky neveřejné.

Plánované vyhlášení v prostorách Evropského parlamentu se nekonalo kvůli šíření koronaviru. Výsledky pořadatelé odvysílali na internetu.

"Přemýšleli jsme, jak zprostředkovat 16 evropským komunitám radost z výsledků. Nakonec jsme spojili příběhy stromů a osobní svědectví prvních tří finalistů do videa," uvedla Andrea Krůpová z Nadace Partnerství, která je národním pořadatelem ankety.

Vítězná borovice je stará 350 let

Chudobínská borovice roste na skalnatém výběžku levého břehu vodárenské přehrady Vír. Jméno má po obci Chudobín zatopené při stavbě nádrže. Borovice stará 350 let teď spadá do ochranného pásma vodárenské nádrže, je tam zakázaný vstup.

Vysadit nový strom za každý hlas pro tuto borovici se v průběhu ankety zavázal mikroregion Bystřicko. U přehrady by tak mělo přibýt několik hektarů obnoveného lesa. Sázením stromků chtějí dát lidé anketě hlubší smysl. V lesích kolem přehrady totiž přibývají volné plochy kvůli kůrovcové kalamitě.