Evropští poslanci vedení Miloslavem Vlčkem jednali za jeho zády s Hamásem

Foto: ČTK

České předsednictví v Evropské unii si znovu vysloužilo kritiku. Část členů meziparlamentní delegace, kterou na Blízkém východě vede předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, jednala za jeho zády v Gaze s Hamásem. Kritika zazněla i z Francie - podle francouzského premiéra je slabé české předsednictví nepřímo odpovědné i za nízkou účast voličů při letošních eurovolbách. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Současnou misi poslanců z evropské sedmadvacítky na Blízký východ provází diplomatický skandál. Poslanci z Bulharska, Řecka, Turecka a krajně levicová místopředsedkyně Evropského parlamentu Luisa Morgantiniová se v Gaze sešli se zástupci hnutí Hamás. To přitom Evropská unie i Spojené státy považují za teroristickou organizaci:

"Dokud Hamás nepřijme vstup do dohod mezi Evropskou unií a Organizací pro osvobození Palestiny, dokud nebude garantovat právo státu Izrael na bezpečnou existenci a dokud se nezřekne násilí, nemá žádný evropský politik právo se s jakýmikoliv představiteli Hamásu scházet,"

Foto: ČTK
tvrdí například bývalá europoslankyně Jana Hybášková. Delegaci na Blízký východ v rámci českého předsednictví v Evropské unii vedl předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček. O jednání svých kolegů s Hamásem předem nevěděl:

"To udělali za mými zády, kdy my jsme šli jednat na univerzitu v Gaze. Poté část delegace zůstala vzadu, odpojila se a šla na nějaké jednání. Pak jsem se dozvěděl, že jednali s těmito lidmi."

Jak ale informovalo Rádio Česko, při setkání s Hamásem měli být i dva Vlčkovi poradci, sociální demokrati Vladimír Laštůvka a Jan Kavan. Ten měl dokonce celou cestu do Palestiny organizovat. Vedly ho prý k tomu obchodní zájmy. Bývalý ministr zahraničí Kavan ale popírá, že by šlo o závažnou schůzku:

"Nepovažuji to setkání s představiteli palestinského parlamentu za politické jednání s Hamásem."

Miloslav Vlček se od jednání svých kolegů distancoval, přesto jejich schůzka s Hamásem vrhá podlé médií na české předsednictví špatné světlo. Politolog Bohumil Doležal však nevidí celou situaci tak dramaticky:

"Problém v Gaze souvisí tak nanejvýš trochu s tím, že předseda sněmovny Vlček nepatří k úplně nejlepším diplomatům a že se mu ta věc vymkla z rukou. Na druhé straně to ale taky svědčí o strašlivé nejednotě a nekázni a zmatku, který panuje v tak důležité zahraniční otázce v Evropské unii."

Kritika českého předsednictví zazněla už poněkolikáté i z Francie. Francouzský premiér Francois Fillon naznačil, že české předsednictví je slabé. "Vzhledem k mimořádné krizi ... a k velkým výzvám, kterým musíme čelit, je tato Evropa malých kroků a kompromisů zcela nepřijatelná,"řekl ve francouzském parlamentu. Se slabým předsednictvím podle něj souvisí i nízká účast voličů v eurovolbách. To ale politolog Bohumil Doležal odmítá:

"Úroveň českého předsednictví je samozřejmě strašlivě poznamenaná tím, že se vyměnila vláda uprostřed předsednictví. Ale že by kvůli tomu lidi nešli volit, to je nesmysl, protože jenom pokračuje trend, který byl nastoupen před mnoha lety, že každý rok je volební účast při volbách do Evropského parlamentu čím dál tím nižší."