Exministr Kavan hovořil se švédskými reportéry o korupci kolem gripenů

Foto: www.army.cz

Bývalý sociálnědemokratický ministr zahraničí Jan Kavan uvedl, že by mohl pomocí svých kontaktů zbrzdit policejní vyšetřování dění kolem gripenů. Vyplývá to z pořadu, který v úterý odvysílala švédská televize SvT. Jan Kavan se ale proti vyznění reportáže ohradil. O podrobnosti se zajímala Martina Lustigová.

Švédští reportéři vystupovali jako agenti sbírající informace pro svého klienta. Schůzky s Kavanem natáčeli skrytou kamerou. Při setkání hovořili o korupci, která údajně provázela nákup švédských stíhacích letounů. Kavan jim pak údajně řekl, že by díky svým kontaktům mohl zbrzdit policejní vyšetřování.

Novinář: "Bylo by možné mít nějaký vliv na vyšetřování?"

Jan Kavan: "Není to vyloučené. Ale pojďme o tom mluvit přímo, ne telefonicky."

Novinář: "Ale bylo by to tedy možné?"

Jan Kavan: "Myslím si, že ano."

Jan Kavan v úterý v rozhovoru pro Českou televizi vše popřel a prohlásil, že nemá ponětí, jak se dá vyšetřování pozastavit. Dodal, že když se o možnosti ovlivnit policejní vyšetřování švédští novináři opakovaně zmínili, podal na ně trestní oznámení. Reportér švédské televize ale zatím o žádném trestním oznámení neví.

Exministr Kavan tvrdí, že vedl tyto rozhovory proto, aby se sám něco dozvěděl. Říkal tedy věci, o kterých si myslel, že je druhá strana chce slyšet, protože se domníval, že jde o bezpečnostní poradce zbrojovky, která gripeny do Česka dodala. "Mně šlo o to udržet ten přátelský tón, já jsem měl zájem zjistit, co všechno se o tom ví, protože jsem se záležitostí gripenů zabýval jako ministr zahraničí v Zemanově vládě a ta kauza mě zajímala. Žádné konkrétní důkazy o korupci jsem neměl, i když jsem v kuloárech slyšel, že je vysoce pravděpodobné, že k nějaké takové korupci došlo," uvedl Kavan.

Jan Kavan v pořadu švédské televize naznačil, že by do korupční aféry mohly být zapojeny desítky lidí. V úterý večer to ale popřel a bránil se tím, že jeho vyjádření byla vytržena z kontextu. Kavan připouští, že udělal chybu: "Byla především moje chyba, že jsem si neověřil, s kým hovořím. A byla samozřejmě chyba, že jsem se domníval, že rozhovorem o neprokázaných zvěstech mohu vyprovokovat diskusi, v níž se já dozvím vlastně více než oni. To byl špatný odhad a z mého hlediska to zcela evidentně byla chyba."

Kauzu gripenů vyšetřují čeští i švédští policisté. Vrhá tato kauza ve Švédsku špatné světlo na Českou republiku? Ptáme se Jaroslava Šonského, Čecha žijícího ve Švédsku: "Já nemohu přímo říct, že by to vrhalo špatné světlo na Českou republiku, protože v tom jsou také zapleteni Švédové a možná ještě víc Angličané. Nedá se říct, že by to vrhalo špatné světlo na Českou republiku, ale spíš, dá se říct, na určitý politický systém."

Nákup gripenů schválila v roce 2002 vláda Miloše Zemana, návrh financování ale nezískal podporu parlamentu. Špidlova vláda pak od nákupu stíhaček upustila. Česko si nakonec gripeny na deset let pronajalo.