Festival jarních chutí: krém z kopřiv zabodoval

Foto: Barbora Kmentová

Praha a další čtyři města se účastní Festivalu jarních chutí. Na hosty čekají ve dvou desítkách restaurací delikatesy připravené z čerstvých jarních surovin a tříchodové menu. Jaké mají Češi chutě a jaký je jejich vztah ke gastronomii, se vydala zjišťovat i česká redakce.

Králičí hřbet balený v mousselinu, foto: Alakarte.cz
Za vším stála věta: půjdeme ochutnat jarní pochoutky. Dali jsme hlavy dohromady a vybírali a vybírali. Nejméně sedm hodin před večeří jsme nic nejedli a tak se už těšíme, otevíráme dveře a ke stolu nás přivádí Miroslav Macek. Nejdřív nás čeká krém z mladých kopřiv. A pak přichází na řadu česká klasika - králík.

"Králičí hřbet balený v mousselinu. Mousselin je z kuřecí fáše, kde jsou přidané fava fazole. Je to podávané s bramborovým pyré a listový špenátek jenom rychle orestovaný a chips ze špeku. Přeji vám dobrou chuť."

Právě králík se z českých jídelníčků téměř vytratil. V posledních letech se však do nabídky restaurací znovu vrací. A následuje dezert - rebarbovový závin. A co by to bylo za večeři bez dobrého vína? Musíme ochutnat víno tzv. autentistů. Zakladatelem sdružení je sommeliér a spisovatel Bogdan Trojak.

Foto: Archiv ČRo7
"Měl bych tady velmi krásné Veltlínské zelené, Bělošpičák. Autentisté i ve starých kronikách vyhledávají staré názvy, jak se těm odrůdám dříve říkalo. Tady v oblasti Prahy, když budeme brát ryzlinky, tak se jim říkalo řezlík. Pro Veltlínské zelené měl dříve název Spraš, ale teď vyhledal, že se tomu říkalo Bělošpičák, to je jen taková zajímavost,"

dodal Miroslav Macek. Festival jarních chutí trvá od 21. března do 21. dubna. Kouzlo jarní kuchyně se odjakživa nese ve znamení masa z mladých kusů zvířat, čerstvé zeleniny a bylinek, uvedl autor festivalového menu Petr Kuziov.

"Přes zimu je to takové, když to řeknu hloupě, nudnější co se týče zeleniny, není takový výběr. Na jaře už to všechno začíná, jsou pěkné bylinky. Rádi se do těchto věcí zapojujeme."

Jak jste se rozhodovali o menu?

"Pro nás to byla jasná volba, králíka máme hodně rádi."

Jaké jsou ohlasy mezi hosty?

"Já doufám, že dobré. Zkoumáme jaké recenze píšou lidé na internetu."

Kolik přijde lidí na Festival chutí?

"Průměrně je to deset lidí za den. Když pak vidí, jakou máme nabídku, tak nějaké procento lidí oslovíme, nechci říkat všechny."

A jak zachutnalo nám? Naprosto nás 'dostal' krém z kopřiv. A také víno od básníka Trojaka i zajímavé povídání.

Tříchodová menu nabízejí restaurace v Praze, Brně, Ostravě, Brandýse nad Labem a Průhonicích. Festival chce oslovit širokou veřejnost a nabídnout jim něco jiného, než si mohou běžně objednat. Festivalové menu totiž není na aktuálním jídelním lístku, uvedl ředitel festivalu Pavel Suchánek.

Foto: Barbora Kmentová
"Restaurace mají zájem se těchto akcí účastnit. Pokud to jsou dobré restaurace, které chtějí svým zákazníkům nabídnout něco zajímavého, tak pracují se sezónními surovinami. Zvlášť tohoto festivalu se zúčastnilo hodně lidí, zaujalo je konkrétní jídlo, které by rádi ochutnali a při té příležitosti mají možnost si vyzkoušet novou restauraci, kde ještě nikdy nebyli a pak se tam třeba i vracejí."

Festival se jmenuje Jarní chutě. Jaké jsou chutě Čechů a jejich vztah ke gastronomii?

"Vztah Čechů ke gastronomii se velmi mění. Téma, které lidi hodně zajímá, to začínalo být zhruba před třemi roky. Teď se o tom hodně píše, vznikají nové pořady o jídle, o vaření."

A jak říká Roman Vaněk, jeden z nejznámějších propagátorů dobrého jídla v Česku, každý kuchař by měl být veřejným ochráncem gastronomické kultury národa.