Festival věnovaný čajovému umění začíná na Vyšehradě už za svítání

r_2100x1400_radio_praha.png

Na Vyšehradě se opět sejdou čajoví mistři. Návštěvníci druhého ročníku úspěšného ČajoMír festu se tu seznámí s čajovými kulturami z celého světa a ochutnají exotickou gastronomii. Letošní ročník je věnován Koreji. Zdeňka Kuchyňová si o festivalu povídala s čajovou odbornicí Květou Bílkovou. A kde jinde začít povídání, než v čajovně, kde si Zdeňka dala čerstvý zelený čaj a pídila po jeho původu.

"Je to opravdu to nejčerstvější, co můžeme tady v republice sehnat a jsou to sklizně z jara 2010, které se k nám už dostaly z Číny, z Japonska, z Nepálu."

Než se pustíme do toho, co čeká návštěvníky letos, můžete krátce zhodnotit úspěch loňského festivalu?

"Jsem ráda, že minulý ročník se nad očekávání povedl. Dokázali jsem, že byť nejsme původem čajová země, tak u nás to čajové umění má velkou tradici. Festival se konal na Vyšehradě v areálu Starého purkrabství v parku a přes den tam prošlo zhruba 2000 lidí."

Foto: www.cajomirfest.cz
Vy jste se rozhodli, že při každém ročníku představíte jednu oblast, jednu zemi, kde má čajová kultura svoji tradici. Kdo přijde na řadu letos?

"Začínáme samozřejmě Koreou, protože v Koreji vznikly veškeré myšlenky na založení občanského sdružení i na uspořádání takového festivalu u nás."

Kdo z Koreje přijede, budou tam vzácní hosté?

"Host bude velice vzácný bude to paní Sun-Woo-Park, což je ředitelka institutu pro udržování korejského tradičního čajového umění a zvyků a s paní Sun-Woo-Park bude probíhat workshop v divadle Kampa od 16. do 19. srpna. Korea se samozřejmě liší od Číny nebo od Japonska. Je to krásný čajový styl a je hodně propojen s přírodou. Užívá se přírodních dekorací, přírodně barvené látky, květiny, listy, dřevo."

Foto: www.cajomirfest.cz
Festival začíná 21. srpna, co na něm návštěvníci najdou?

"Diváci uvidí krásnou přehlídku čajových stylů v podání čajových profesionálů z celé ČR a z okolních zemí. Mohou se těšit na velice bohatý doprovodný program. Bude tu hudba na tradiční hudební nástroje z celého světa. Určitě ráda zmíním zpěvačku a hlasovou terapeutku Feng-yün Song, která tam bude mít hlasové workshopy."

Budou si lidé moci koupit některé čajové rekvizity nebo čaje?

"Ano, tento rok jsme festival rozšířili i o gastronomickou sekci. Návštěvníci se mohou těšit i na ochutnávku tradiční orientální gastronomie, tradiční gastronomie Koreji, Japonska. Budou si moci dokonce ve škole vaření sami připravit jídlo. To si potom samozřejmě budou moci i sníst, zároveň se tím i něco naučit a ochutnat ty orientální chutě. Tento rok je zvláštnost - začínáme už se svítáním. Takže zájemci mohou na Vyšehrad přijít už se svítáním, kdy pro ně bude připraven čajový obřad, cvičení, doprovodná hudba a potom hlavní festivalový program."