Fischer v Bruselu navázal na Topolánka

Jan Fischer y José Manuel Barroso (derecha), foto: CTK

Nový premiér Jan Fischer se ujal role předsedy Rady Evropské unie a při své úvodní návštěvě Bruselu navázal na postoje svého předchůdce Mirka Topolánka.

Jan Fischer (vlevo) a José Barroso, foto: ČTK
I když tradičním cílem prvních zahraničních cest českých premiérů bývá Slovensko, tentokrát se o gesto dobrého sousedství a přátelství s východní částí bývalé federace už o víkendu postaral ministr zahraničí. V programu předsedy vlády Bratislava ustoupila Bruselu. Zřejmým důvodem změny priorit je české předsednictví Evropské unii a v něm specifická role premiéra. Byť ne nezastupitelná. Jednáním Rady Evropské unie nebo summitům může jménem České republiky předsedat stejně tak šéf výkonné moci jako hlava státu: je to věc vnitrostátní dohody. Tu se zatím dařilo dosahovat, většinu unijních schůzek moderoval dosavadní premiér Topolánek a na některých uvolnil své místo prezidentovi. Otázky se ale začínají rojit kolem důležitého červnového summitu. Jan Fischer by se jej rád ujal sám. "Moje východisko je pozice, že Evropskou radu řídí šéf exekutivy a mandát pro to jednání dává vláda."

Jan Fischer (vlevo) a Javier Solana, foto: ČTK
Debata kolem tohoto bodu se točí zdaleka nejen na domácí politické scéně a o pečlivé přípravě schůzky Fischer ujišťoval například šéfa Evropské komise José Barrosa a vysokého představitele pro zahraniční politiku Javiera Solanu. Premiér v té souvislosti zdůraznil, že "lámat chleba se bude na úspěchu a naplnění programu, naplnění agendy červnové Evropské rady." A to nejen proto, že schůzka lídrů Evropské unie v závěru každého pololetí je tradičním vyvrcholením předsednictví dané země, v českém případě navíc po vládním přepřahání v polovině běhu. Červnová schůzka by totiž měla jednat o Lisabonské smlouvě a to i ve vztahu k Irsku před tamním opakovaným referendem o smlouvě. Názoroví odpůrci prezidenta ale vyslovují obavy, kam by summit vedl Václav Klaus, který deklaruje svůj odpor vůči tomuto dokumentu o reformě unie.

Premiér Jan Fischer, který se bezprostředně po schválení lisabonské smlouvy i horní parlamentní komorou vlažně vyjádřil o smlouvě jako o dokumentu, který mu nevadí, tentokrát dal najevo, že by uvítal prezidentův souhlas s ratifikací smlouvy: "Teď samozřejmě bude záležet na prezidentu, kdy připojí k té smlouvě svůj podpis. Je to na něm. Samozřejmě, osobně bych si přál, aby ratifikační proces i v České republice proběhl až do úplného konce úspěšně."

Sám sebe Fischer na jedné z tiskových konferencí označil za "eurorealistu“. A jak poznamenali přítomní zpravodajové, Fischer v Bruselu přesvědčil, že mu na rozdíl od některých jeho předchůdců nedělá problémy hovořit plynule anglicky. Dodejme ještě, že český premiér Jan Fischer se v úterý zdrženlivě vyjádřil i k otázce přijetí eura. Podle něj přechodná úřednická vláda určitě povede debatu o užitečnosti či nevýhodách vstupu Česka do měnové unie, ale nebude na ní, aby nakonec politicky rozhodla.