Fotbalová Sparta vstupuje do nové sezóny s cílem obhájit titul

Michal Bílek, foto: ČTK

O víkendu začal další ročník fotbalové Gambrinus ligy. O obhajobu titulu se pokusí pražská Sparta, která v loňské sezóně dokonce získala cenný double. Sparťané nastoupili do nového ročníku výrazně posíleni.

Michal Bílek, foto: ČTK
Na letním přestupovém trhu bylo dusno. Klubové vedení přivedlo trenéru Bílkovi jedenáct nových hráčů. Přitom z loňské základní sestavy odešel pouze brankář Blažek, který zamířil do Norimberku. Právě na brankářském postu nakupovala Sparta u svého největšího rivala - Slavie, když přivedla na Letnou Slováka Matúše Kozáčika. Jedničkou by však měl zůstat alespoň pro podzimní část sezóny Tomáš Poštulka. Každopádně konkurence v kádru výrazně vzrostla. Jak potvrdil prezident klubu Jozef Chovanec, Sparta oproti minulým létům změnila přestupovou politiku, když začala více sázet na mladé talenty.

"Narozdíl od jiných let jsme se soustředili na mladé, perspektivní hráče. Nechceme být spojováni s minulostí, kdy byla Sparta vyhlášená výprodejem. Situace musí být vyvážená, klubu pomůže zdravá konkurence, hráči jsou opravdu kvalitní. V mojich očích by bylo nespravedlivé jmenovat konkrétní hráče, ale trenér Bílek dostal ty, co chtěl a my budeme zvědaví, jak si hráči povedou."

Letenští se mohou soustředit na talenty i díky skvělému zázemí svého tréninkového střediska na Strahově.

"Máme jedno z nejlepších středisek ve střední Evropě. Nyní už jsme ve fázi, kdy budeme nekompromisně požadovat produkty. Prvním je Ondra Bíro, který se dostal do kádru Áčka a v krátké době přijdou další. To je smyslem práce, nekupovat talenty z jiných klubů, ale vychovat si je. Podmínky k tomu rozhodně máme."

Jozef Chovanec, foto: ČTK
Sparta loni dosáhla doubleu - tedy vítězství jak v lize, tak i poháru ČMFS. Letos chce především obhájit mistrovský titul, domácí pohár bude jakýmsi bonusem. Mohutné oslavy už pochopitelně skončili, ovšem Chovanec přesto na otázku, zda má v současnosti více radostí či starostí, odpovídá šalamounsky.

"Radosti už pominuly, ale snad v průběhu sezóny opět budou. Nyní jsme spíše ve fázi starostí, protože kontrolujeme finální fázi před soutěží, ale doufám, že nám současné starosti přinesou radosti."

A jaká je vlastně pracovní náplň sparťanského prezidenta.

"Snažím se trávit co nejvíce času na stadionu. Odpovídat na dotazy lidí zvenčí, zejména našich fanoušků a být i nápomocen našemu trenérovi."

Názory fanoušků bere někdejší fotbalový reprezentant i trenér nesmírně vážně. Ačkoliv to tak na první pohled nemusí vypadat, mohou výrazně přispět ke zlepšení. Ostatně fotbal se hraje především pro ně.

"Rád poslouchám názory fanoušků, protože se máme kde zlepšovat. Hlas lidu je důležitý, často má pravdu, navíc fotbal hrajeme pro něj. Je důležité nebát se i tvrdých dotazů a především říkat fanouškům pravdu."

Zatímco na domácí scéně chtějí Pražané dominovat, podstatně složitější pro ně bude prosadit se v pohárové Evropě. Na mezinárodní klubové scéně už se dlouho žádný český celek neprosadil. I proto jsou Sparťané ve svých prohlášeních hodně opatrní. Narozdíl od předchozích let ani nehovoří o jasném cíli v podobě postupu do hlavní soutěže Ligy mistrů. Jozef Chovanec připouští, že by se Sparta spokojila i s úspěchem v jakémsi evropském béčku, tedy poháru UEFA. Ani vyřazení v rozhodujícím předkole Ligy mistrů by však pražskou Spartu ekonomicky neposlalo tzv. do kolen.

"Dostat se do Ligy mistrů je velmi příjemné po sportovní i ekonomické stránce. Vyřazení by bylo určitým problémem, ale nikoliv zásadním, který by nás dokázal přibrzdit v naplnění našich cílů, tzn. v případě, že nepostoupíme do LM, dostat se v poháru UEFA do čtvrtfinále."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio