Fotografie v pražské Valdštejnské zahradě ukazují práci českého rekonstrukčního týmu v Afghánistánu

Foto: autorka

Už půldruhého roku působí v afghánské provincii Lógar český Provinční rekonstrukční tým. Podílí se tu na výstavbě škol a nemocnic, opravách infrastruktury zničené válkou, přináší vzdělání afghánským ženám. Jeho činnost nyní přibližují fotografie, které budou až do konce října vystaveny ve Valdštejnské zahradě Senátu i v jeho vnitřních prostorách. Na vernisáži výstavy natáčela Milena Štráfeldová:

Zahájení výstavy, foto: autorka
Afgánský pekař připravuje těsto na chlebové placky. Sedmiletí kluci sedí na zemi ve venkovské škole a učí se číst a psát. Lékařka měří tlak afghánským ženám, zahaleným od hlavy k patě v blankytně modrých burkách. To vše ukazují velkoformátové fotografie, které dokumentují práci českého rekonstrukčního týmu v Afghánistánu. Ten v provincii Lógar působí od března r. 2008. Jak ale připomněl předseda Senátu ČR Přemysl Sobotka, Češi jsou v Afghánistánu už mnohem déle:

"Vojáci Armády ČR v rámci mezinárodního společenství působí v Afghánistánu už od dubna 2002, kdy zde byla nasazena 6. polní nemocnice."

Spojenecké rekonstrukční týmy mají na rozdíl od vojáků pomáhat při obnově normálního života ve válkou poničené zemi. Pracují v nich především civilisté - stavaři, vodohospodáři a další odborníci:

"Působení Provinčního rekonstrukčního týmu je určitě vyvrcholením dosavadní činnosti v mezinárodních operacích, ve kterých se česká armáda účastnila. Je to zároveň mise nejnáročnější, a to nejenom z hlediska lidského nasazení, ale samozřejmě i z těch ostatních aspektů. Nezanedbatelný není ani ten finanční,"

Foto: autorka
uvedl ministr obrany Martin Barták.

"Vláda České republiky alokovala 80 milionů korun na projekty v Lógaru. Z nich už padesát projektů probíhá a dvacet dalších se připravuje,"

doplnil ministr zahraničních věcí Jan Kohout.

"Dvanáct tisíc žáků a studentů chodí do škol, vybudovali jsme dvě lůžkové nemocnice, je řada projektů do vodohospodářství, infrastruktury, ale i do vzdělání žen, což je jeden z nejdůležitějších faktorů pro stabilizaci afghánské společnosti."

Celý rok, až do března 2009, pracovala v českém rekonstrukčním týmu v Lógaru i Karla Štěpánková. Přiznala, že situace v zemi se v poslední době vyostřuje:

Foto: autorka
"Ale dá se říct, že jak civilní, tak vojenská část pokračuje dál v práci. Takže dál se realizují projekty, jedná se s místními lidmi, s Afghánci. Samozřejmě bezpečnostní opatření jsou celou dobu vysoká. Musí se počítat se zvýšením rizikem, které tam teď je."

Podle podplukovníka Pavla Lipky, který se z Afghánistánu vrátil před půl rokem, musejí civilní pracovníky rekonstrukčního týmu na všech jejich cestách i při jednání s místními lidmi doprovázet vojáci:

"Ať už to je klidnější nebo i horší období, ten civilní pracovník nikdy nemůže opustit základnu bez doprovodu vojáků. Prostě ta doba ještě v Afghánistánu nenastala, aby se civilní pracovníci mohli pohybovat bez vojáků."

Podle šéfa resortu obrany Martina Bartáka je ale přes všechny tyto potíže český rekonstrukční tým hodnocen velmi vysoko:

"I když na začátku možná byly pochybnosti, zdali takto náročnou misi vůbec zvládneme, tak si myslím, že po roce a půl lze říci, ze jsme se svého úkolu zhostili velice dobře, že ta mise probíhá velmi kvalitně. Naše PRT je hodnoceno jako jedno z nejlepších, působících v Afghánistánu."